Karauda: Prawo do wolności antyszczepionkowców? Inni mają prawo do życia

Powinniśmy uzależnić restrykcje od liczby zajętych miejsc w szpitalu - przekonywał Tomasz Karauda, lekarz oddziału chorób płuc Uniwersyteckiego Szpitala imienia Norberta Barlickiego w Łodzi, w rozmowie z Onetem.

Publikacja: 08.11.2021 14:58

Karetka pogotowia

Karetka pogotowia

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Karauda apelował w Onecie o to, by zaszczepić się przeciwko wirusowi COVID-19, odwołując się do danych, z których wynika, że osoby niezaszczepione częściej chorują na COVID oraz częściej wymagają hospitalizacji, tym samym "zabierając" miejsca w szpitalach pacjentom chorym na inne choroby, co - jak twierdzi - prowadzi do dodatkowych zgonów.

- Wolność antyszczepionkowca kosztuje nas wszystkich, w postaci dostępu do ochrony zdrowia. Dla przykładu: podjeżdża karetka z pacjentem podejrzanym o COVID-19, którego muszę hospitalizować. Mogę go wpuścić na salę z pacjentami chorymi na nowotwór i niedobory odporności - wtedy ta osoba przeżyje, ale zginą wszyscy wokół. Tak nie mogę zrobić, muszę go izolować, a to oznacza wyłączenie części szpitala z funkcjonowania. Dochodzi np. do sytuacji, gdy taki pacjent będzie leżał sam na trzyosobowej sali. Ktoś mówi, że ma konstytucyjne prawo do wolności, ale ktoś inny może odpowiedzieć, że ma konstytucyjne prawo do ochrony własnego życia i zdrowia. Jeżeli mamy małe liczby (zakażeń i zgonów - red.) to mogło tak być, ale przy obecnych liczbach uważam, że model francuski, włoski powinien być wprowadzany w najbardziej zagrożonych regionach - przekonywał ekspert.

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Ochrona zdrowia
Rząd ma pomysł na rozładowanie kolejek do lekarzy
Ochrona zdrowia
Alert na porodówkach. „To nie spina się w budżecie praktycznie żadnego ze szpitali”
Ochrona zdrowia
Pierwsze rodzime zakażenie gorączką zachodniego Nilu? "Wysoce prawdopodobne"
Ochrona zdrowia
Onkologia w Funduszu Medycznym. Szpitale od roku czekają na pieniądze
Materiał Promocyjny
Europejczycy chcą ochrony klimatu, ale mają obawy o koszty
Ochrona zdrowia
Rośnie liczba nieodwołanych wizyt u lekarza