Izrael: Fala epidemii opada. Coraz mniej ciężko chorych w szpitalach

Dyrektor generalny izraelskiego ministerstwa zdrowia, Nachman Ash, powiedział, że jest optymistą co do "spadku liczby zakażeń koronawirusem" w kraju.

Publikacja: 06.10.2021 10:40

Premier Izraela, Naftali Bennett

Premier Izraela, Naftali Bennett

Foto: PAP/EPA

arb

- Spadek jest jasny. Widzimy, że ten trend jest jednoznaczny. Teraz chcemy zobaczyć jaki wpływ będzie na to miało ponowne otwarcie szkół - podkreślił Ash w rozmowie z radiem 103 FM.

- Jeśli zobaczymy w następnym tygodniu, że ten trend będzie się utrzymywał, to znaczy, że wychodzimy z tej fali (wirusa) - dodał.

Liczba chorych na COVID-19 w izraelskich szpitalach we wtorek po raz pierwszy spadła poniżej 500, co zdarzyło się po raz pierwszy od blisko dwóch miesięcy (od 13 sierpnia) - i wynosi 489.

W ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 1 678 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba aktywnych zakażeń w Izraelu wynosi obecnie 36 037 - wynika z danych resortu zdrowia.

Czytaj więcej

Izrael: W pełni zaszczepieni stracą certyfikaty covidowe. Trzeba się doszczepić

W Izraelu od początku epidemii koronawirusa w tym kraju wykryto 1 296 125 zakażeń. Zmarło 7 853 chorych na COVID-19.

Liczba zaszczepionych jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19 w Izraelu wynosi obecnie 6 153 823, dwoma dawkami - 5 662 909. Trzy dawki otrzymało 3 606 065 osób - blisko 40 proc. populacji kraju. Niezaszczepionych ani jedną dawką jest ok. 800 tys. uprawnionych do szczepienia.

Według danych badaczy z Instytutu Naukowego Weizmana liczba chorych na COVID-19 w stanie ciężkim w szpitalach w Izraelu może spaść do końca miesiąca nawet do 250 - podaje dziennik "Haaretz". 

Współczynnik reprodukcji wirusa (R0) wynosi obecnie w Izraelu poniżej 0,8, co oznacza, że epidemia jest w odwrocie (jedna zakażona osoba zakaża mniej niż jedną kolejną). 

Ochrona zdrowia
WHO żąda od Chin "przejrzystości". Chodzi o genezę COVID-19
Ochrona zdrowia
Szef WHO pytany o współpracę z administracją Trumpa. "Nie wydawał się zaniepokojony"
Ochrona zdrowia
Covid może uderzyć znowu. Ostrzega Instytut Pasteura
Ochrona zdrowia
Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko
Ochrona zdrowia
Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują