Aktualizacja: 15.10.2020 13:12 Publikacja: 15.10.2020 13:08
Foto: podcasty.rp.pl
Na platformie Netlfix można obejrzeć film dokumentalny Jeffa Orlowskiego „Dylemat społeczny” – o tym jak media społecznościowe wpływają na nasze życie. Dyskusja, jaką film ten wywołał – nomen omen – głównie w mediach społecznościowy, nie gaśnie. Przeciwnie, coraz więcej ludzi poleca go znajomym, przyznając często, że po jego obejrzeniu na przykład narzucili swoim dzieciom ograniczenia korzystania ze smartfonów.
Dlaczego „Dylemat społeczny” obudził tak wielkie emocje? Co przeciętny człowiek wie o problemach, jakie film ten porusza? Jak rozumieć to, że algorytmy poznały nasze słabości, odkryły ciemne zakamarki ludzkiej natury? To film o złu. Pojawia się więc pytanie, czy media społecznościowe tylko to zło z nas wyciągają, czy może to one same są złem?
A skoro to dokument nakręcony na podstawie rozmów z ludźmi z największych internetowych korporacji, to co mówi nam on o nastrojach, jakie panują w umownej Dolinie Krzemowej? Czy budujący świat komercyjnego internetu okazują nam właśnie skruchę? Widzą liczne błędy i chcą je teraz naprawić?
Jeśli tak, to jak im możemy pomóc? Czyli… jak uratować świat? Jak państwo czy organizacje międzynarodowe mogą pomóc internetowym koncernom wyjść z pułapki, ślepej uliczki, w jaką te zabrnęły? Z pułapki własnego modelu biznesowego, który niechybnie psuje środowisko społeczne. Jakie plany ma choćby Unia Europejska w tej kwestii?
O tym wszystkim Michał Płociński rozmawia z Katarzyną Szymielewicz, prezeską fundacji Panoptykon, organizacji pozarządowej, której celem jest ochrona podstawowych wolności wobec zagrożeń związanych z rozwojem współczesnych technik nadzoru nad społeczeństwem.
Rozpoczęła się 6. edycja konkursu Kod Innowacji, skierowanego do firm i start-upów. W tym roku nagrodzone zostaną organizacje, które w innowacyjny sposób wykorzystują kody QR w komunikacji z konsumentami. Można zgłaszać zarówno wdrożone projekty, jak i pomysły na wykorzystanie kodów QR. Firmy zainteresowane udziałem mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 30 września 2024 roku. Laureatów wyłoni niezależne jury, a lista zwycięzców zostanie ogłoszona podczas listopadowej konferencji Kod Innowacji.
W polskich laboratoriach prowadzone są najbardziej zaawansowane badania dotyczące obliczeń kwantowych, łączności i kryptografii kwantowej, sensoryki, obrazowania i metrologii kwantowej. Nasi naukowcy są też bardzo skuteczni w pozyskiwaniu środków w konkursach organizowanych przez największy europejski program wspierający badania w tej dziedzinie – sieć QuantERA.
Naukowcy z polskich uczelni są w światowej czołówce badań nad niektórymi obszarami technologii kwantowych. Ważne, żeby z ich odkryć skorzystał biznes.
B-21 "Raider" Sił Powietrznych USA odbył w piątek swój pierwszy lot, przybliżając moment wprowadzenia do floty amerykańskich bombowców maszyn dalekiego zasięgu, zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Naukowcy z japońskiego uniwersytetu wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia systemu, który - jak twierdzą - jest w stanie odczytywać intencje kryjące się za gdakaniem kur i rozróżniać stany emocjonalne u tych ptaków.
Można kpić z wewnątrzpartyjnej rywalizacji o prezydencką nominację Rafała Trzaskowskiego z Radosławem Sikorskim, na dodatek ustawionej z góry przez Donalda Tuska. Ale to i tak wygląda lepiej niż zagubienie w PiS, gdzie Jarosław Kaczyński losuje z kapelusza kolejnych kandydatów na kandydata.
Maria Zacharowa powiedziała, że amerykańska baza antyrakietowa w Redzikowie "prowadzi do zwiększonego poziomu zagrożenia nuklearnego". Rzeczniczka rosyjskiego MSZ zaznaczyła, że obiekt znalazł się na "liście priorytetowych celów potencjalnego zniszczenia".
Media niesprzyjające Donaldowi Trumpowi zastanawiają się, jaką postawę przyjąć wobec niego po jego wygranej i nie stracić widzów. Dziennikarze MSNBC złożyli wizytę w posiadłości prezydenta elekta na Florydzie. Posypała się krytyka
Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet”, jeden z wiodących dzienników giełdowych i inwestycyjnych w Polsce, ogłasza nową ofertę prenumeraty, która daje czytelnikom wyjątkową okazję do czerpania zysków z najnowszych analiz, prognoz rynkowych oraz ekskluzywnych materiałów przygotowanych przez zespół ekspertów.
- Gdybyśmy mogli negocjować w ramach koalicji, to byśmy pozostali w tym układzie. Prawda jest taka, że w tym rządzie realne decyzje są podejmowane przez Platformę Obywatelską – premiera Donalda Tuska i ministra finansów Andrzeja Domańskiego - zaznaczył na antenie radiowej „Jedynki” Adrian Zandberg z Partii Razem.
Wojsko nie zareklamowało zimowych butów, ale prokurator wojskowy oskarżył producenta o oszustwo na gigantyczną kwotę. Sąd Okręgowy w Krakowie oczyścił go teraz z zarzutów.
Donald Trump domaga się milionów dolarów od mediów, które - według niego - są wobec niego uprzedzone.
Zaiskrzyło między spółkami kontrolowanymi przez Bernarda Arnaulta, najbogatszego Europejczyka i platformą X (dawny Twitter) kontrolowaną przez Elona Muska, najbogatszego człowieka świata. Sprawa dotyczy rozliczeń między tymi podmiotami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas