Aktualizacja: 15.10.2020 13:12 Publikacja: 15.10.2020 13:08
Foto: podcasty.rp.pl
Na platformie Netlfix można obejrzeć film dokumentalny Jeffa Orlowskiego „Dylemat społeczny” – o tym jak media społecznościowe wpływają na nasze życie. Dyskusja, jaką film ten wywołał – nomen omen – głównie w mediach społecznościowy, nie gaśnie. Przeciwnie, coraz więcej ludzi poleca go znajomym, przyznając często, że po jego obejrzeniu na przykład narzucili swoim dzieciom ograniczenia korzystania ze smartfonów.
Dlaczego „Dylemat społeczny” obudził tak wielkie emocje? Co przeciętny człowiek wie o problemach, jakie film ten porusza? Jak rozumieć to, że algorytmy poznały nasze słabości, odkryły ciemne zakamarki ludzkiej natury? To film o złu. Pojawia się więc pytanie, czy media społecznościowe tylko to zło z nas wyciągają, czy może to one same są złem?
A skoro to dokument nakręcony na podstawie rozmów z ludźmi z największych internetowych korporacji, to co mówi nam on o nastrojach, jakie panują w umownej Dolinie Krzemowej? Czy budujący świat komercyjnego internetu okazują nam właśnie skruchę? Widzą liczne błędy i chcą je teraz naprawić?
Jeśli tak, to jak im możemy pomóc? Czyli… jak uratować świat? Jak państwo czy organizacje międzynarodowe mogą pomóc internetowym koncernom wyjść z pułapki, ślepej uliczki, w jaką te zabrnęły? Z pułapki własnego modelu biznesowego, który niechybnie psuje środowisko społeczne. Jakie plany ma choćby Unia Europejska w tej kwestii?
O tym wszystkim Michał Płociński rozmawia z Katarzyną Szymielewicz, prezeską fundacji Panoptykon, organizacji pozarządowej, której celem jest ochrona podstawowych wolności wobec zagrożeń związanych z rozwojem współczesnych technik nadzoru nad społeczeństwem.
Rozpoczęła się 6. edycja konkursu Kod Innowacji, skierowanego do firm i start-upów. W tym roku nagrodzone zostaną organizacje, które w innowacyjny sposób wykorzystują kody QR w komunikacji z konsumentami. Można zgłaszać zarówno wdrożone projekty, jak i pomysły na wykorzystanie kodów QR. Firmy zainteresowane udziałem mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 30 września 2024 roku. Laureatów wyłoni niezależne jury, a lista zwycięzców zostanie ogłoszona podczas listopadowej konferencji Kod Innowacji.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
W polskich laboratoriach prowadzone są najbardziej zaawansowane badania dotyczące obliczeń kwantowych, łączności i kryptografii kwantowej, sensoryki, obrazowania i metrologii kwantowej. Nasi naukowcy są też bardzo skuteczni w pozyskiwaniu środków w konkursach organizowanych przez największy europejski program wspierający badania w tej dziedzinie – sieć QuantERA.
B-21 "Raider" Sił Powietrznych USA odbył w piątek swój pierwszy lot, przybliżając moment wprowadzenia do floty amerykańskich bombowców maszyn dalekiego zasięgu, zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej.
Naukowcy z japońskiego uniwersytetu wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia systemu, który - jak twierdzą - jest w stanie odczytywać intencje kryjące się za gdakaniem kur i rozróżniać stany emocjonalne u tych ptaków.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Ryzyka i zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji są prawie pewne, a korzyści są spekulatywne - ocenił prof. Andrzej Zybertowicz.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek Telewizji Polskiej o zakazanie Telewizji Republika emisji programu "#Jedziemy. Michał Rachoń".
Spór o wolność słowa i mowę nienawiści jawi się jako parawan, za którym politycy, chcą ukryć swoje niecne zamiary i manipulacje.
Podcast „Powiedz to Kobiecie" to najnowsza propozycja w bogatej ofercie audycji „Rzeczpospolitej". Twórczynie programu, Anna Zejdler i Marzena Tabor-Olszewska będą rozmawiać w nim o wszystkim, co ważne dla kobiet. Nowe odcinki publikowane będą raz w tygodniu, w soboty, o godz. 17.00.
Wbrew oczekiwaniom mediów czy organizacji pozarządowych, art. 212 pozostanie w kodeksie karnym, choć w złagodzonej formie, a możliwości sięgania po niego zostaną znacznie ograniczone.
Przemysław Tychmanowicz funkcję zastępcy redaktora naczelnego Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet” objął z początkiem stycznia 2025 r. Sprawuje bezpośredni nadzór nad bieżącym działaniem serwisu parkiet.com i jego dalszym rozwojem.
Według wspólnego oświadczenia stron, które zakończyły właśnie mediację, porozumienie między ZAiKSem a Radiem 357 to "ważny krok w kierunku budowania sprawiedliwego środowiska kreatywnego w Polsce".
Zapewnienie dodatkowej osłony uczestnikom debaty publicznej przed próbującymi ją zamrozić to dobry pomysł, pod warunkiem że nie będzie ona motywowana ideologicznie.
Odebranie koncesji nadawcy telewizyjnemu za mowę nienawiści byłoby środkiem ostatecznym. Nadawca łamiący przepisy musi się jednak liczyć z innymi karami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas