Aktualizacja: 05.10.2018 22:43 Publikacja: 05.10.2018 22:43
Foto: Stock Adobe
Ostatnio świat prawdziwych informacji znajduje się w poważnym kryzysie. Zanim wiadomość zostanie zweryfikowana zdąży obiec cały świat i wszystkie media społecznościowe.
W Polsce kampania samorządowa nabiera tempa, a z nim pojawia się coraz więcej informacji o wytężonej pracy botów i fałszywych informacjach dotyczących kandydatów na urzędy. Jak donosi Anna Mierzyńska, analityk socjal mediów, dla samego Patryka Jakiego pracuje pięć botów. O cyfrowych pracownikach kontrkandydatów nic jeszcze nie wiadomo.
Media społecznościowe mają coraz więcej problemów z rozprzestrzenianiem propagandy i dezinformacji. Facebook, do końca roku, planuje zatrudnić 20 000 moderatorów ludzkich i wydaje miliony dolarów na stworzenie własnych algorytmów wykrywających fałszywe wiadomości. Koszty zabezpieczeń cały czas rosną.
Być może pojawiło się światełko w tunelu. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology, Computer Science and Artificial Intelligence Lab (CSAIL) oraz Qatar Computing Research Institute (QCRI) uważają, że najlepszym podejściem jest skupienie się nie na faktach, ale na samych źródłach wiadomości. Zaprezentowali właśnie system wykorzystujący uczenie się maszynowe, który sprawdza, czy źródło jest dokładne czy politycznie stronnicze.
„Jeśli strona internetowa opublikowała wcześniej fałszywe wiadomości, jest duża szansa, że zrobią to ponownie”, mówi Ramy Baly, główny autor systemu. Twierdzi on, że wystarczy 150 publikacji, aby aby niezawodnie wykryć, czy można zaufać źródłu wiadomości. Oznacza to, że można wyeliminować fake newsa, zanim szeroko się rozprzestrzeni.
Zespół stwierdził, że najbardziej wiarygodnymi sposobami wykrywania zarówno fałszywych wiadomości, jak i stronniczych raportów, jest przyjrzenie się wspólnym cechom językowym w tekstach źródłowych, w tym złożoności i strukturze. Fałszywe wiadomości okazały się bardziej skłonne do używania języka hiperbolicznego, subiektywnego i emocjonalnego.
Profesor Sibel Adali z Rensselaer Polytechnic Institute, komentując system stwierdził „Ponieważ znacznie łatwiej jest uzyskać prawdę o źródłach [niż o artykułach], metoda ta jest w stanie zapewnić bezpośrednie i dokładne prognozy dotyczące rodzaju treści rozpowszechnianych przez te źródła”
Naukowcy stworzyli również nowy open-source'owy zbiór danych, zawierający ponad 1000 źródeł wiadomości, opatrzonych komentarzami dotyczącymi faktów i stronniczości - największą na świecie bazę danych tego typu.
Nasi politycy mogą jeszcze przez chwilę spać spokojnie. W tej chwili system działa jedynie w języku angielskim. Jednak, jak głosi plotka, już zaczął ściągać z sieci polskie podręczniki językowe i wkrótce zaczyna naukę naszej mowy ojczystej.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z prof. Pawłem Poszytkiem, ekspertem zajmującym się teorią i praktyką systemów edukacyjnych na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Tematem jest rosnąca dominacja Chin i USA w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz innowacji technologicznych. Czy Europa – i Polska – mają jeszcze szansę na odegranie istotnej roli w globalnym wyścigu technologicznym?
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
DeepSeek, Alibaba i inni. Jak chińska rewolucja w AI wpłynie na przyszłość technologii, biznesu i globalnej rywalizacji – to pytania, na które próbujemy znaleźć odpowiedź w najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym”.
Rozpoczęła się 6. edycja konkursu Kod Innowacji, skierowanego do firm i start-upów. W tym roku nagrodzone zostaną organizacje, które w innowacyjny sposób wykorzystują kody QR w komunikacji z konsumentami. Można zgłaszać zarówno wdrożone projekty, jak i pomysły na wykorzystanie kodów QR. Firmy zainteresowane udziałem mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 30 września 2024 roku. Laureatów wyłoni niezależne jury, a lista zwycięzców zostanie ogłoszona podczas listopadowej konferencji Kod Innowacji.
W polskich laboratoriach prowadzone są najbardziej zaawansowane badania dotyczące obliczeń kwantowych, łączności i kryptografii kwantowej, sensoryki, obrazowania i metrologii kwantowej. Nasi naukowcy są też bardzo skuteczni w pozyskiwaniu środków w konkursach organizowanych przez największy europejski program wspierający badania w tej dziedzinie – sieć QuantERA.
B-21 "Raider" Sił Powietrznych USA odbył w piątek swój pierwszy lot, przybliżając moment wprowadzenia do floty amerykańskich bombowców maszyn dalekiego zasięgu, zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej.
Impact jest jednym z tych wydarzeń, dla których 2024 rok był wyjątkowo udany. Kolejny rekord frekwencji, sprowadzenie do Polski Michelle Obamy, pierwsza edycja w Bukareszcie to niektóre z nich. Rok 2025 nie będzie gorszy - swą obecność na wydarzeniu potwierdził już Barack Obama!
Blisko 99,8 proc. przedsiębiorstw w Polsce to małe i średnie firmy, a ich łączny udział w krajowym PKB wynosi około 45,3 proc. Choć statystyki wskazują na ich ogromne znaczenie w krajowej gospodarce, to właśnie MŚP często zmagają się z ograniczeniami kadrowymi i finansowymi, utrudniającymi skuteczną adaptację do nowych technologii.
Rekordowa liczba rejestracji, cyfryzacja zakupów i zmieniające się preferencje konsumentów – wszystko to może świadczyć o tym, że branża motoryzacyjna weszła na zupełnie nowy poziom.
Przedsiębiorcy i doradcy ubolewają, że prawo podatkowe uchwalane jest za późno przed wejściem w życie. Jak mówią, ustawodawca argumentuje, że dłuższe vacatio legis sparaliżowałoby prace legislacyjne. Efekt? Wszystko na ostatnią chwilę.
Od 1 stycznia 2025 roku, zgodnie z dyrektywą SUP (Single-Use Plastics), wszystkie jednorazowe butelki PET wprowadzane na rynek Unii Europejskiej muszą zawierać co najmniej 25 proc. plastiku pochodzącego z recyklingu.
Ferie zimowe to dla wielu z nas okazja do bliższych lub dalszych wyjazdów. Wczoraj na stoki narciarskie ruszyli mieszkańcy podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Zimowy odpoczynek czeka od 3 lutego turystów z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Klienci VeloBanku będący w podróży, docenią liczne udogodnienia dostępne w aplikacji mobilnej. Niezastąpiony w zagranicznych kurortach narciarskich może okazać się VeloKantor, dzięki któremu w aplikacji wymienimy złotówki na jedną z wielu popularnych walut. Do tego ubezpieczenie turystyczne czy możliwość zapłaty za przejazd autostradami. Na klientów czeka też program VeloKorzyści. Można zyskać rabaty do sklepów stacjonarnych i internetowych, a nawet zadbać o swoje zdrowie.
W 2024 roku liczba cyberataków na całym świecie wzrosła o 44%. Pokazuje to, jak bardzo potrzebne są działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. Trzeba podkreślić, że Europa wciąż boryka się z niedoborem specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w więcej niż jednym czy dwóch obszarach wiedzy.
50 proc. firm z różnych branż weryfikuje w Biurze Informacji Gospodarczej wiarygodność finansową kontrahentów przed podjęciem współpracy, w tym aż 61 proc. w sektorze przemysłu – wynika z badania Skaner MSP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas