Aktualizacja: 05.10.2018 22:43 Publikacja: 05.10.2018 22:43
Foto: Stock Adobe
Ostatnio świat prawdziwych informacji znajduje się w poważnym kryzysie. Zanim wiadomość zostanie zweryfikowana zdąży obiec cały świat i wszystkie media społecznościowe.
W Polsce kampania samorządowa nabiera tempa, a z nim pojawia się coraz więcej informacji o wytężonej pracy botów i fałszywych informacjach dotyczących kandydatów na urzędy. Jak donosi Anna Mierzyńska, analityk socjal mediów, dla samego Patryka Jakiego pracuje pięć botów. O cyfrowych pracownikach kontrkandydatów nic jeszcze nie wiadomo.
Media społecznościowe mają coraz więcej problemów z rozprzestrzenianiem propagandy i dezinformacji. Facebook, do końca roku, planuje zatrudnić 20 000 moderatorów ludzkich i wydaje miliony dolarów na stworzenie własnych algorytmów wykrywających fałszywe wiadomości. Koszty zabezpieczeń cały czas rosną.
Być może pojawiło się światełko w tunelu. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology, Computer Science and Artificial Intelligence Lab (CSAIL) oraz Qatar Computing Research Institute (QCRI) uważają, że najlepszym podejściem jest skupienie się nie na faktach, ale na samych źródłach wiadomości. Zaprezentowali właśnie system wykorzystujący uczenie się maszynowe, który sprawdza, czy źródło jest dokładne czy politycznie stronnicze.
„Jeśli strona internetowa opublikowała wcześniej fałszywe wiadomości, jest duża szansa, że zrobią to ponownie”, mówi Ramy Baly, główny autor systemu. Twierdzi on, że wystarczy 150 publikacji, aby aby niezawodnie wykryć, czy można zaufać źródłu wiadomości. Oznacza to, że można wyeliminować fake newsa, zanim szeroko się rozprzestrzeni.
Zespół stwierdził, że najbardziej wiarygodnymi sposobami wykrywania zarówno fałszywych wiadomości, jak i stronniczych raportów, jest przyjrzenie się wspólnym cechom językowym w tekstach źródłowych, w tym złożoności i strukturze. Fałszywe wiadomości okazały się bardziej skłonne do używania języka hiperbolicznego, subiektywnego i emocjonalnego.
Profesor Sibel Adali z Rensselaer Polytechnic Institute, komentując system stwierdził „Ponieważ znacznie łatwiej jest uzyskać prawdę o źródłach [niż o artykułach], metoda ta jest w stanie zapewnić bezpośrednie i dokładne prognozy dotyczące rodzaju treści rozpowszechnianych przez te źródła”
Naukowcy stworzyli również nowy open-source'owy zbiór danych, zawierający ponad 1000 źródeł wiadomości, opatrzonych komentarzami dotyczącymi faktów i stronniczości - największą na świecie bazę danych tego typu.
Nasi politycy mogą jeszcze przez chwilę spać spokojnie. W tej chwili system działa jedynie w języku angielskim. Jednak, jak głosi plotka, już zaczął ściągać z sieci polskie podręczniki językowe i wkrótce zaczyna naukę naszej mowy ojczystej.
Rozpoczęła się 6. edycja konkursu Kod Innowacji, skierowanego do firm i start-upów. W tym roku nagrodzone zostaną organizacje, które w innowacyjny sposób wykorzystują kody QR w komunikacji z konsumentami. Można zgłaszać zarówno wdrożone projekty, jak i pomysły na wykorzystanie kodów QR. Firmy zainteresowane udziałem mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 30 września 2024 roku. Laureatów wyłoni niezależne jury, a lista zwycięzców zostanie ogłoszona podczas listopadowej konferencji Kod Innowacji.
W polskich laboratoriach prowadzone są najbardziej zaawansowane badania dotyczące obliczeń kwantowych, łączności i kryptografii kwantowej, sensoryki, obrazowania i metrologii kwantowej. Nasi naukowcy są też bardzo skuteczni w pozyskiwaniu środków w konkursach organizowanych przez największy europejski program wspierający badania w tej dziedzinie – sieć QuantERA.
Naukowcy z polskich uczelni są w światowej czołówce badań nad niektórymi obszarami technologii kwantowych. Ważne, żeby z ich odkryć skorzystał biznes.
B-21 "Raider" Sił Powietrznych USA odbył w piątek swój pierwszy lot, przybliżając moment wprowadzenia do floty amerykańskich bombowców maszyn dalekiego zasięgu, zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Naukowcy z japońskiego uniwersytetu wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia systemu, który - jak twierdzą - jest w stanie odczytywać intencje kryjące się za gdakaniem kur i rozróżniać stany emocjonalne u tych ptaków.
Zawsze wspólnym mianownikiem i podmiotem naszych działań jest pacjent – mówi Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta (RPP).
Żaden podmiot nie działa w próżni, a otoczenie makroekonomiczne ma zasadniczy wpływ na funkcjonowanie jednostek publicznych. W związku z tym, dyskutując o kondycji finansowej szpitali w Polsce, powinniśmy brać pod uwagę takie elementy jak: inflacja, otoczenie regulacyjne i sytuacja społeczna w kraju.
Zwyczajowo każdej edycji rankingu „Liderzy zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale publiczne według BFF Banking Group” towarzyszy debata merytoryczna.
To, co wyróżnia banki w Polsce, to przede wszystkim innowacyjność i zdolność do szybkiej odpowiedzi na potrzeby klientów – dynamiczne dostosowanie struktury i zakresu usług – niezależnie od tego, czy mówimy o kliencie korporacyjnym, czy indywidualnym.
Xtreme Fitness Gyms zbliża się do historycznego wydarzenia – otwarcia 100. klubu w Polsce, będącego kulminacją rekordowego wzrostu w 2024 roku. Sieć, która na początku roku liczyła niecałe 60 lokalizacji, zakończy go z imponującym 70-procentowym wzrostem liczby klubów, napędzanym intensywną ekspansją franczyzową. Grudniowa inauguracja setnego klubu potwierdza, że firma obrała kurs na dalszy, dynamiczny rozwój.
Strefa Edukacji w Muzeum Gazowni Warszawskiej to unikalna przestrzeń, w której historia przemysłu łączy się z pasją do nauki, eksperymentowania oraz twórczego działania. Oferta edukacyjna muzeum obejmuje szeroką gamę warsztatów, skierowanych do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz rodzin z dziećmi. Tematyka zajęć łączy fascynujące eksperymenty z dziedziny chemii i fizyki z kreatywnymi działaniami artystycznymi oraz warsztatami ekologicznymi, umożliwiając uczestnikom rozwój w duchu zabawy i nauki.
Sieć franczyzowa VeloBanku dynamicznie rośnie. Obecnie dysponuje 100. punktami partnerskimi, a do końca 2025 roku uruchomionych zostanie kolejnych 60. To dziś szybko rozwijająca się sieć bankowa, dająca szereg korzyści dla partnerów. Lokalizacja w centrach dużych miast, wsparcie marketingowe, dostęp do szkoleń oraz technologiczne nowości w samych placówkach – to tylko niektóre benefity przyciągające nowych franczyzobiorców.
rozmowa | Wiele lat doświadczeń, globalne standardy, sprawdzone działające procedury – dla wielu potencjalnych kandydatów franczyza McDonald’s wydaje się być gotowym i prostym przepisem na sukces. Jak twierdzi Marek Mikusek, Franchising Director marki, „rozwój biznesu wymaga ciągłego, konsekwentnego zaangażowania ze strony franczyzobiorców, a sukces tkwi w odpowiedzialnym wyborze kandydatów i długofalowych partnerskich relacjach”. Jak zatem zacząć swój biznes pod złotymi łukami?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas