Inwestorzy zalali gotówką rynek mieszkań. Kupują lokale na wynajem dla studentów, apartamenty dla biznesmenów i turystów, domy w kurortach na wypoczynek. A jeśli nie mieszkanie, to co? – Warto się rozejrzeć za niedużym lokalem usługowym na nowo powstającym osiedlu – radzi Jarosław Mikołaj Skoczeń, ekspert firmy Emmerson Realty. – 100-metrową powierzchnię może wynająć od nas mały sklep, kawiarnia, lecznica dla zwierząt, salon kosmetyczny i fryzjerski. Możliwości jest wiele – podkreśla.
Zanim jednak zainwestujemy w lokal użytkowy, trzeba sprawdzić, jakie usługi są oferowane w okolicy. – Odradzam lokale na zamkniętych osiedlach, nawet jeśli cena wydaje się bardzo atrakcyjna – mówi Skoczeń. – Lokal powinien być ogólnodostępny, chyba że wynajmiemy go firmie, która potrzebuje małego biura.
Wyższe progi
Także Renata Osiecka, partner zarządzający Axi Immo, podkreśla, że rynek komercyjny oferuje inwestorom wiele możliwości. – Są lokale usługowe i handlowe, są obiekty biurowe, są wreszcie małe inwestycje przemysłowe – wskazuje. – Taką ofertę ma nie tylko rynek stołeczny, ale też duże i średnie miasta regionalne.
Piotr Wasilewski, ekspert firmy Nuvalu Polska, pytany, w co na rynku komercyjnym może zainwestować klient indywidualny, mówi o lokalu lub zespole lokali handlowych. – Takie inwestycje są powszechne. Coraz popularniejsze staje się kupowanie udziałów w inwestycji. Minimalne stawki zaczynają się od 100 tys. zł – podaje. – Z kolei małe biura są kupowane głównie na własne potrzeby.
Renata Osiecka zwraca uwagę, że w większości przypadków próg wejścia na rynek komercyjny, czyli kapitał początkowy, jest wyższy niż na rynku mieszkaniowym. – Z drugiej strony możliwości finansowania inwestycji przez banki są większe – podkreśla przedstawicielka Axi Immo. – Inwestycje na rynku komercyjnym zazwyczaj dotyczą umów pomiędzy spółkami prawnymi, a bank bardziej niż inwestora ocenia najemcę i długość umowy – wyjaśnia. Dodaje, że na drogie obiekty trzeba mieć co najmniej kilka milionów euro. Te najdroższe, w które inwestują fundusze, kosztują nawet 100 mln zł.