Sprzeciw prokuratora ws. reprywatyzacji przy ul. Nowy Świat 66

Prokuratura krajowa poinformowała, że prokurator z Prokuratury Regionalnej w Warszawie wniósł do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie sprzeciw dotyczący nieruchomości położonej przy ulicy Nowy Świat 66 w Warszawie.

Aktualizacja: 29.03.2018 12:38 Publikacja: 29.03.2018 12:21

Sprzeciw prokuratora ws. reprywatyzacji przy ul. Nowy Świat 66

Foto: AdobeStock

Jak informuje PK - prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności ostatecznej decyzji Burmistrza Gminy Warszawa – Centrum z 30 sierpnia 2000 roku. W ocenie prokuratury decyzja ta została wydana z rażącym naruszeniem prawa.

W sprawie tej Burmistrz Gminy Warszawa – Centrum decyzją z 30 sierpnia 2000 roku ustanowił na rzecz określonych osób fizycznych prawo użytkowania wieczystego na 99 lat na działce położonej przy ulicy Nowy Świat 66 w Warszawie. Jednocześnie w decyzji tej Burmistrz Gminy Warszawa – Centrum ustalił czynsz symboliczny z tytułu ustanowienia prawa użytkowania wieczystego wskazanego powyżej gruntu płatny na konto Urzędu Dzielnicy Śródmieście Gminy Warszawa – Centrum.

W ocenie prokuratury decyzja ta została wydana z rażącym naruszeniem prawa i nie można się z nią zgodzić.

Zgodnie z art. 5 dekretu z 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy, budynki oraz inne przedmioty, znajdujące się na gruntach, przechodzących na własność m. st. Warszawy, pozostają własnością dotychczasowych właścicieli, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej.

W zaskarżonej decyzji wskazano, że grunt, do którego ustanowiono prawo użytkowania wieczystego zabudowany jest budynkiem mieszkalnym frontowym, wybudowanym przed 1945 rokiem, a odbudowanym po 1945 roku.

Jak wynika z ustaleń prokuratury, dokonanych na podstawie materiałów sprawy oraz dokumentacji znajdującej się między innymi w Archiwum Państwowym w Warszawie, budynek frontowy posadowiony na nieruchomości przy ul. Nowy Świat 66 został zniszczony w trakcie działań wojennych, a obecny budynek został wybudowany od fundamentów dopiero po dniu wejścia w życie dekretu z 26 października 1945 roku. Dlatego też nie może on być uznany za stanowiący odrębną od gruntu własność.

Powyższe znajduje potwierdzenie w szeregu dokumentach, w tym karcie rejestracyjnej nieruchomości sporządzonej w dniu 27 sierpnia 1948 roku, dokumentacji Biura Odbudowy Stolicy, sprawozdaniu Wydziału Inspekcji Budowlanej Zarządu Miejskiego w m. st. Warszawie Dzielnicy Śródmieście z dnia 20 lutego 1947 roku, a także pismach kierowanych do organów państwowych przez samą właścicielkę nieruchomości, w których podnosiła, że budynek frontowy przy ul. Nowy Świat 66 uległ całkowitemu zniszczeniu.

Z ustaleń prokuratury jednoznacznie wynika, iż budynek frontowy przy ul. Nowy Świat 66 w Warszawie został całkowicie zburzony, nie nadawał się do odbudowy, a wystające ponad poziom chodnika resztki muru zakwalifikowano do rozbiórki.

W ocenie prokuratury organ wydający decyzję rażąco naruszył przepisy art. 7, 77 § 1 i 80 k.p.k., albowiem nie zebrał w sposób wyczerpujący materiału dowodowego, co doprowadziło do błędnego ustalenia stanu faktycznego, skutkującego uznaniem, że budynek fontowy znajdujący się na posesji przy ul. Nowy Świat 66 istniał w dniu 21 listopada 1945 roku, wobec czego stanowi własność następców prawnych, a nie właściciela gruntu. Wobec zaniechania zgromadzenia kompletnego materiału dowodowego, w szczególności archiwalnej dokumentacji architektoniczno-budowlanej oraz dokumentacji Biura Odbudowy Stolicy, organ I instancji, nie dysponował pełnym materiałem dowodowym pozwalającym na wydanie prawidłowej decyzji.

Ponadto zgodnie z ugruntowanym poglądem sądów administracyjnych organem upoważnionym ustawowo do uregulowania w drodze aktów ogólnych spraw majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, a dotyczących określania zasad nabycia, zbycia i obciążania nieruchomości gruntowych jest rada gminy.

W przypadku opisywanej sprawy organ pierwszej instancji pominął istotny fakt, że w dacie wydania decyzji brak było uchwały rady gminy upoważniającej do wydania zarządzenia w sprawie ustalenia opłaty symbolicznej za użytkowanie wieczyste gruntów przejętych na rzecz Skarbu Państwa w trybie dekretu z dnia 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy, stanowiących własność Gminy Warszawa- Centrum.

Z tych względów, w ocenie prokuratora z Prokuratury Regionalnej w Warszawie, zasadnym jest stwierdzenie nieważności decyzji Burmistrza Gminy Warszawa – Centrum z 30 sierpnia 2000 roku.

Prokuratura, po skierowaniu sprzeciwu , skieruje odpis wniosku do Komisji do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa, celem podjęcia działań prawnie przez nią przewidzianych.

W każdym przypadku kierowania przez prokuraturę sprzeciwu dotyczącego zapobieżenie bezprawnym skutkom tzw. dzikiej reprywatyzacji warszawskich nieruchomości prokuratura powiadomi Komisję o takich działaniach w związku z jej ustawowymi uprawnieniami.

We wszystkich przypadkach kierowania wniosków przez prokuraturę do innych organów, kopia tych wniosków będzie przekazywana do przedmiotowej Komisji.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Sądy i trybunały
Pomysł Szymona Hołowni nie uratuje wyborów prezydenckich
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku