Legalizacja samowoli budowlanej - orzeczenia sądów

Zgodność samowoli budowlanej z prawem należy oceniać według stanu prawnego z chwili orzekania o ewentualnej zgodności obiektu budowlanego z odpowiednimi przepisami.

Aktualizacja: 23.11.2019 14:53 Publikacja: 23.11.2019 00:01

Legalizacja samowoli budowlanej - orzeczenia sądów

Foto: 123RF

Co się dzieje, kiedy powstanie obiekt budowlany bez pozwolenia na budowę lub niezgodnie z pozwoleniem? Czy konieczna jest rozbiórka lub usunięcie elementów zabudowy niezgodne z pozwoleniem? W wielu przypadkach byłoby to nieracjonalne, stąd ustawodawca przewidział możliwość tzw. legalizacji takich obiektów lub robót. Legalizacja obiektu budowlanego jest jednak możliwa wyłącznie, jeżeli dany obiekt lub roboty są zgodne z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz dotyczącymi warunków techniczno-budowlanych, obowiązującymi w dacie orzekania o legalizacji. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 2 października 2019 r. (sygn. II OSK 2474/18). NSA wskazał, iż zgodność samowoli budowlanej z prawem należy oceniać według stanu prawnego obowiązującego w chwili orzekania przez organ administracji o ewentualnej zgodności bądź niezgodności obiektu budowlanego z odpowiednimi przepisami, o których mowa w prawie budowlanym. Zdaniem NSA wykładnia przepisu art. 48 ust. 2 prawa budowlanego, zgodnie z którą zgodność z przepisami techniczno-budowlanymi odnosi się do aktualnie obowiązujących przepisów, uzasadniona jest możliwością doprowadzenia tzw. samowoli budowlanej do stanu zgodnego z prawem, a więc obowiązującego w chwili wydawania przez organ decyzji administracyjnej w tym zakresie.

Pozostało 93% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok