Czym ocieplić nowy dom

Styropian, wełna mineralna, szkło piankowe? Czytelnik nie wiedział, jakie materiały wybrać do ocieplenia nowego domu

Aktualizacja: 27.03.2012 20:16 Publikacja: 27.03.2012 17:22

Czym ocieplić nowy dom

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Czytelnik napisał do nas:

" W przyszłym roku zacznę budować dom z betonu komórkowego o grubości 24 cm. Budynek ma mieć ok. 400 mkw. Każdy z poziomów będzie liczył 120 mkw. Garaż z kotłownią będzie osobno. Jak ocieplić taki budynek?

Włodzimierz Krupa, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń:

- Współczynnik przenikania ciepła U takiej ściany, nawet dla najlepszego użytego bloczka z betonu komórkowego, wyniesie powyżej 0,4 W/m2K. To za dużo, jak na dzisiejsze wymagania (max 0,3). I dwukrotnie za słabo, jak na standardy domu energooszczędnego (0,2).

Stąd konieczność docieplenia takiej ściany. Aby osiągnąć współczynnik U na poziomie 0,2 trzeba dołożyć do ściany jeszcze ok. 10 cm ocieplenia. Jeżeli system budowania nie zapewnia jednorodności termicznej zewnętrznej przegrody (ze względu na nadproża, wieńce, słupy itp.), ściany ocieplić trzeba jeszcze grubszą płytą, np. grubości 15 cm.

Wybór rodzaju płyty ocieplającej – styropian, wełna mineralna, szkło piankowe, korek, trzcina – jest bardziej „emocjonalny" niż techniczny. Bardzo wiele mówi się o oddychaniu ścian i udziale tego zjawiska w ogólnej wentylacji budynków, trudno jednak ten udział dokładnie wyliczyć.

Pewne wyczucie techniczne wskazuje na to, że do w pełni mineralnych konstrukcji ścian najbardziej pasują mineralne rozwiązania, czyli wełna mineralna i tynki mineralne. Bardzo trudno byłoby jednak udowodnić wyższość takiego rozwiązania nad styropianem i tynkiem dyspersyjnym.

Na pewno każde przyjęte rozwiązanie należy najpierw sprawdzić pod kątem możliwości kondensacji wilgoci w ścianie, biorąc także pod uwagę sposób użytkowania graniczących z tą ścianą pomieszczeń.

Nie wolno także zapominać o doświadczeniu zawodowym wybranego do prac elewacyjnych wykonawcy. Bo wykonywanie ocieplenia ze styropianem różni się zasadniczo od wykonania ocieplenia z wełną mineralną.

Ponadto systemy ociepleniowe najbardziej „lubią" grube, chropowate faktury tynków (2-3 mm średnicy kruszywa) i jasne, pastelowe kolory. Niezwykle istotne dla zapewnienia długowieczności ocieplonej elewacji jest także wykorzystanie oferowanych przez dostawców systemów elementów wykończeniowych, takich jak listwy, taśmy uszczelniające, narożniki, kapinosy.

Należy je fachowo wbudować w system ocieplenia, zapewniając tym samym wieloletnią szczelność całego układu. Nie należy także zapominać, że elewacja tak jak inne elementy budynku zużywa się i trzeba ją regularnie konserwować.

Czytelnik napisał do nas:

" W przyszłym roku zacznę budować dom z betonu komórkowego o grubości 24 cm. Budynek ma mieć ok. 400 mkw. Każdy z poziomów będzie liczył 120 mkw. Garaż z kotłownią będzie osobno. Jak ocieplić taki budynek?

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Nieruchomości
Wielka płyta w nowej odsłonie
Nieruchomości
Nowe inteligentne osiedla
Nieruchomości
Holcim: stworzyliśmy kompletny system do termomodernizacji budynków
Nieruchomości
Warszawa: Tam, gdzie mieszkali radzieccy dyplomaci, powstaną mieszkania komunalne
Nieruchomości
All.inn. W Gdańsku rosną nowe pokoje dla studentów