Magazyny. Czy wszystkie hale się zapełnią?

W ciągu trzech lat polski rynek magazynowy urósł o ponad 40 proc. Deweloperzy budują i planują kolejne obiekty. Gdzie jest ryzyko nadpodaży?

Publikacja: 03.03.2025 07:57

Magazyny. Czy wszystkie hale się zapełnią?

Foto: mat.prasowe

aig

Zasoby polskiego rynku magazynowego w 2024 roku przekroczyły 34,74 mln mkw. Na rynek trafiło w ub.r. ponad 2,6 mln mkw. powierzchni. Najwięcej – we Wrocławiu – 519 tys. mkw. W Warszawie rynek magazynów powiększył się o 461 tys. mkw. hal, na Górnym Śląsku o 356 tys. mkw. - wynika z raportu REDD. W ciągu trzech lat rynek magazynowy urósł o ponad 40 proc. - Sektor logistyczny i magazynowy intensywnie się rozwija – podkreślają autorzy analiz.

Czytaj więcej

Inwestycje na terenach objętych planami generalnymi lotnisk odblokowane

Ryzyko nadpodaży na rynku magazynów

Anna Dominiak, ekspertka REDD, zauważa, że mimo dużej liczby nowych magazynów, deweloperzy nadal budują i planują kolejne obiekty. – Może to rodzić ryzyko nadpodaży w niektórych lokalizacjach – zaznacza. Największe ryzyko według analityków REDD dotyczy Polski centralnej, gdzie współczynnik pustostanów wynosi dziś 10,1 proc.

– Po zakończeniu obecnych budów poziom pustostanów może jeszcze wzrosnąć – prognozują autorzy raportu. – Oznacza to dwa zagrożenia. Po pierwsze, wzrost pustostanów generuje presję na obniżkę czynszów, co wpływa na rentowność inwestycji deweloperskich. Po drugie, wydłużony proces komercjalizacji nowych obiektów może skutkować stagnacją inwestycyjną.

Podobnie może być na Górnym Śląsku, w regionie, który jest jednym z najważniejszych węzłów logistycznych w kraju. Współczynnik pustostanów wynosi tam 8,5 proc.  - Mimo że region ten charakteryzuje się zdolnością absorpcji nowej powierzchni, nadmierna podaż może prowadzić do konieczności korekt czynszu, co może mieć długofalowy wpływ na strukturę rynku – podkreślają analitycy.

Jednocześnie zaznaczają, że mniejsze ryzyko nadpodaży dotyczy Warszawy, Wrocławia i Poznania. - Warszawa i Wrocław charakteryzują się stabilnym popytem na magazyny, co pozwala na stosunkowo szybkie wynajmowanie nowych powierzchni przy utrzymaniu satysfakcjonującego poziomu czynszów – wyjaśniają eksperci REDD.

Pod koniec I półrocza w 2024 roku w istniejących budynkach magazynowych było 2,62 mln mkw. powierzchni dostępnej od zaraz. Najwięcej niewynajętych hal było w Polsce centralnej – 494 tys. mkw.

Czytaj więcej

Polska centralna. Magnes na firmy

Okazja do negocjacji stawek za hale  

-W regionach zagrożonych nadpodażą mogą się pojawić okazje do negocjacji korzystniejszych stawek najmu. Polska centralna i Górny Śląsk są dziś obszarami, gdzie można liczyć na elastyczność wynajmujących – mówią autorzy raportu.

Jak podkreślają, deweloperzy muszą być ostrożni w planowaniu nowych inwestycji, zwłaszcza w regionach o wysokim współczynniku pustostanów. - Nadmierna podaż może wpłynąć na wydłużenie procesu komercjalizacji obiektów i rentowność przedsięwzięć – mówią eksperci REDD. Podkreślają, że najbardziej perspektywiczne są regiony o ograniczonej nowej podaży, takie jak Kraków, Wrocław czy Warszawa, gdzie stabilny popyt przewyższa podaż.

Pod koniec ubiegłego roku powstawało 1,8 mln mkw. powierzchni magazynowych – mniej niż pod koniec pierwszego półrocza, ale więcej niż po trzecim kwartale 2024 roku.

Cytowany w raporcie REDD Paweł Toński, prezes Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych (PINK), komentuje, że 2024 rok był rokiem „przestępnym”. - I może to oczywiste w kalendarzu, ale widać to również na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne. Dość „cichy” 2023 rok cicho przeszedł w początek 2024, ale potem… przestąpiło. Już od połowy roku widać było ożywienie na rynku, co chwila pojawiały się informacje o kolejnych negocjacjach, a ostatecznie łączna wartość transakcji osiągnie ok. 4,5 mld euro – mówi. - Ożywienie transakcyjne nastąpiło we wszystkich sektorach. Oczywiście „przestąpienie” wymagało pewnych korekt i zmian warunków zewnętrznych: zbywcy musieli ograniczyć apetyty (niektórym w decyzji prawdopodobnie „pomogły” też instytucje finansujące), nabywcy skorzystać z niższych stóp procentowych, ale wydaje się, że to ożywienie powinno utrzymywać się w 2025 roku. To z pewnością będzie korzystne dla całego rynku, gdyż wzrost płynności powinien i zwiększyć apetyt deweloperów na nowe projekty, i apetyt inwestorów na zakupy, którzy chętniej kupują, jak widzą płynność na rynku, bo wierzą, że potem będą mogli sprzedać.

Czytaj więcej

Zrównoważone budownictwo: branża w fazie przejściowej

- Rynek magazynowy w większym stopniu ograniczony był przez spadek zainteresowania inwestycyjnego, który wpływał na zdolność i apetyt deweloperów do otwierania nowych projektów. W 2024 na rynek weszło kilku nowych poważnych inwestorów, dokonując zakupów portfelowych, co w połączeniu z pozostałymi transakcjami daje dość przyzwoitą płynność na rynku. Jest ona ciągle daleka od złotych czasów sprzed kilku lat, gdzie projekty w zasadzie znajdowały inwestora na etapie przed kupieniem ziemi, budową i wynajmem. Zmiana na rynku nastąpiła, nowych projektów jest mniej, ale są one staranniejsze i – w połączeniu z ożywieniem po stronie inwestorów – powinny pozwalać z optymizmem patrzeć w przyszłość - czytamy w raporcie. 

Czytaj więcej

Tomasz Ogrodzki: Musimy być pewni, co i czy budować

Jakub Kurek, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych w firmie doradczej Newmark Polska, komentuje, że w 2024 roku polski rynek powierzchni magazynowo-przemysłowych utrzymał stabilny wzrost mimo wyzwań, takich jak spowolnienie gospodarcze, ograniczony dostęp do kapitału czy wysoka inflacja. - W ubiegłym roku zasoby powierzchni magazynowej wzrosły w Polsce o ok. 10 proc. rok do roku, prawdopodobnie w 2025 roku przekroczą 35 mln mkw. Aktywność deweloperów utrzymuje się na poziomie średnio 2 mln mkw. i to poziom zbliżony do średniej rocznej z lat 2018-2020 – wskazuje. - Niezmiennie główne inwestycje koncentrują się w regionach tzw. wielkiej szóstki (Mazowsze, Górny Śląsk, Polska centralna, Dolny Śląsk, Wielkopolska i Trójmiasto), które odpowiadają za 80-90 proc. realizowanych projektów. Co ciekawe Dolny Śląsk, charakteryzujący się wysoką dynamiką wzrostu, w 2025 roku może wyprzedzić Polskę centralną pod względem posiadanych zasobów magazynowych. Mniejsze regiony, takie jak np. Zachodniopomorskie, zyskują na znaczeniu dzięki rozbudowie infrastruktury i nowym projektom, m.in. w energetyce wiatrowej – zauważa.

Czynsze za magazyny. Jakie zachęty stosują deweloperzy? 

Rok 2024 przyniósł stabilizację czynszów po wcześniejszych wzrostach cen gruntów i kosztów budowy. - Najemcy w regionach z dużą podażą mogli liczyć na atrakcyjne zachęty, jednak w kluczowych lokalizacjach deweloperzy byli mniej skłonni do ustępstw – mówią analitycy REDD. - Utrzymujące się na dość wysokim poziomie koszty energii, materiałów budowlanych i pracy w 2025 roku nadal będą wpływać na czynsze, zwłaszcza w nowych obiektach. Zrównoważony rozwój oraz praktyki ESG, napędzane unijnymi regulacjami i oczekiwaniami najemców, coraz śmielej wkraczają na rynek magazynowy.

Eksperci REDD przewidują, że w 2025 roku Polska umocni pozycję dynamicznie rozwijającego się hubu logistycznego w Europie, jednocześnie stając się rynkiem bardziej świadomym ekologicznie i efektywnym energetycznie.

Zasoby polskiego rynku magazynowego w 2024 roku przekroczyły 34,74 mln mkw. Na rynek trafiło w ub.r. ponad 2,6 mln mkw. powierzchni. Najwięcej – we Wrocławiu – 519 tys. mkw. W Warszawie rynek magazynów powiększył się o 461 tys. mkw. hal, na Górnym Śląsku o 356 tys. mkw. - wynika z raportu REDD. W ciągu trzech lat rynek magazynowy urósł o ponad 40 proc. - Sektor logistyczny i magazynowy intensywnie się rozwija – podkreślają autorzy analiz.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Nieruchomości
Więcej drogich mieszkań w Warszawie. Jak jest w innych miastach?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?
Nieruchomości
Część kupujących odpadnie z rynku nieruchomości. Adres ważniejszy niż metraż
Nieruchomości
Lokal usługowy na parterze bloku, czyli ciekawa nisza inwestycyjna
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Nieruchomości
Na rynku mieszkań więcej obniżek cen niż podwyżek
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście