Czy zabraknie nowych biur? Ile kosztuje najem siedziby do pracy?

Luka podażowa, wzrost czynszów, wzrost popytu na elastyczne siedziby do pracy. Tak według ekspertów Savillsa będzie wyglądał stołeczny rynek biur w 2025 roku.

Publikacja: 19.01.2025 17:17

Czynsze wywoławcze za najlepsze biura w Warszawie w 2024 roku pozostały stabilne

Czynsze wywoławcze za najlepsze biura w Warszawie w 2024 roku pozostały stabilne

Foto: PINK

aig

Ograniczona podaż nowych biurowców będzie jednym z największych wyzwań dla warszawskiego rynku biurowego – oceniają analitycy firmy doradczej Savills. Całkowite zasoby biur w stolicy to dziś 6,29 mln mkw.

Czytaj więcej

Rynek biur zaczyna się rozpędzać po miesiącach spokoju

Biurowce w centrum Warszawy

- W 2024 roku oddano do użytku 104,4 tys. mkw. powierzchni biurowej, ale mimo wzrostu o ponad 71 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, to wciąż poniżej historycznej średniej – zaznaczają analitycy Savillsa.

Nowe biurowce powstały w głównie w strefach centralnych (83 proc.), z czego większość zlokalizowana jest w podstrefie wytyczonej wokół ronda Daszyńskiego (Zachodnie Centrum). - Nowe inwestycje to The Form (29,4 tys. mkw.), kolejny etap kompleksu Lixa (budynki D i E, 26,3 tys. mkw.) i Vibe A (15 tys. mkw.).

Jak mówią eksperci Savillsa, aktywność deweloperów w Warszawie pozostaje ograniczona. W budowie jest mniej niż 230 tys. mkw. biur, co, jak mówią eksperci, oznacza spadek o 14 proc. rok do roku. – Poza centrum powstają zaledwie dwa obiekty o łącznej powierzchni 21 tys. mkw. – wskazują analitycy.

Wynajem biur na etapie budowy

Jak wynika z analiz Savillsa, druga połowa 2024 roku przyniosła wzrost zainteresowania biurami i duże transakcje pre-let (przednajem, czyli zawarcie umowy najmu na etapie budowy obiektu). – A to w połączeniu z małą nową podażą w ostatnich dwóch latach i niewielką liczbą obiektów w budowie, zwiastuje dalszy deficyt podaży w kolejnych latach i możliwe trudności w zaspokojeniu popytu – przewidują analitycy Savillsa. - W efekcie przewiduje się wzrost czynszów w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach, co skłoni firmy do szybszego podejmowania decyzji o najmie, aby zarezerwować najlepsze powierzchnie.  

Eksperci Savillsa prognozują, że w latach 2025-2027 może powstać mniej niż 400 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej, co pogłębi lukę podażową.

Czytaj więcej

Warszawa. Skanska sprzedała biurowiec P180 za 100 mln euro

– Rynek biurowy w Warszawie wkracza w okres, który będzie definiowany przez ograniczone zasoby. Luka podażowa w perspektywie najbliższych dwóch lat zwiększy konkurencję o najlepsze powierzchnie - przewiduje Daniel Czarnecki, ekspert spółki Savills. - Najemcy, aby zagwarantować sobie dostęp do nowoczesnych biur, muszą działać z wyprzedzeniem i opracowywać przemyślane strategie. Z kolei dla deweloperów i inwestorów wyzwaniem będzie balansowanie między ograniczeniami finansowymi a potrzebą elastycznego reagowania na zmieniające się potrzeby najemców.

Renegocjacje umów najmu biur

W 2024 roku najemcy w Warszawie wynajęli ok. 740,2 tys. mkw. Wynik jest nieznacznie gorszy niż ten osiągnięty w 2023 roku.

Najwięcej powierzchni wynajęto w strefach Centrum (prawie 200 tys. mkw.) i Służewiec (ok. 143 tys. mkw.).

W 2024 roku renegocjacje umów najmu biur w stolicy stanowiły aż 46 proc. wszystkich transakcji. Nowe umowy, w tym te na użytek własny właścicieli, odpowiadały za 40 proc. całkowitego popytu, a tzw. pre-lety i ekspansje po 7 proc.

- W analizowanym okresie odnotowano osiem transakcji najmu powierzchni przekraczających 10 tys. mkw. Ich łączna powierzchnia to prawie 111,1 tys. mkw. – wskazują autorzy raportu Savillsa. - Cztery największe zostały zawarte przez najemców z sektora finansowego. To m.in. przednajem powierzchni przez Santander Bank w The Bridge (24,5 tys. mkw.), renegocjacje umów przez jednego z klientów w Atrium Garden (13,9 tys. mkw.), transakcja najmu podpisana przez Bank Gospodarstwa Krajowego w Varso Place 2 (13,6 tys. mkw.) i Citi Bank Services w T-Mobile Office Park (13,1 tys. mkw.).

Na Służewcu najemca z sektora logistycznego zdecydował się na renegocjację umowy w kompleksie Domaniewska Office Hub (13 tys. mkw.).

– Obecna sytuacja na rynku sprzyja wynajmującym, zwłaszcza w przypadku dużych, nowych powierzchni. Wysokie koszty adaptacji i ograniczona podaż powierzchni sprawiają, że dla wielu firm optymalnym rozwiązaniem będzie przedłużenie istniejących umów na nowych warunkach. Właściciele budynków będą musieli wykazać się elastycznością zarówno w kwestii czasu trwania umowy, jak i wsparcia w odświeżeniu zajmowanej przestrzeni. Natomiast najemcy, którzy zdecydują się na relokację, powinni się liczyć z dłuższymi umowami na siedem, a nawet dziesięć lat, szczególnie w nowych budynkach – mówi Jarosław Pilch z Savillsa.

Stabilne czynsze

Czynsze wywoławcze za najlepsze biura w Warszawie w 2024 roku pozostały stabilne. W Centralnym Obszarze Biznesu (COB) średnie stawki utrzymywały się na poziomie 22,5 -26 tys. euro za mkw. miesięcznie. Najbardziej atrakcyjne powierzchnie, głównie te w budowie, osiągały stawki do 28 euro za mkw. Na Służewcu czynsze nieznacznie wzrosły, do 13,25-15 euro za mkw., co było spowodowane głównie wyższymi kosztami wykończenia.

Pod koniec 2024 roku wskaźnik pustostanów na warszawskim rynku biurowym wyniósł 10,6 proc., co oznacza nieznaczny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem.

W strefach centralnych wskaźnik ten był znacznie niższy (8,8 proc.), w strefach poza centrum wyniósł 12 proc. Najwięcej dostępnej powierzchni biurowej znajduje się na Służewcu (207,8 tys. mkw.) i w strefie Centrum (150,3 tys. mkw.).

– Duży wskaźnik pustostanów w Warszawie może być mylący. Choć powierzchni biurowej w Warszawie nie brakuje, jej rozdrobnienie i brak dużych, spójnych przestrzeni stanowi wyzwanie dla najemców poszukujących większej powierzchni – komentuje Jarosław Pilch. -   Firmy planujące ekspansję i wzrost zatrudnienia lub relokację powinny działać z wyprzedzeniem i rozważyć alternatywne rozwiązania, takie jak adaptacja istniejących budynków czy wcześniejsze negocjacje z deweloperami już na etapie projektowania.

Ograniczona podaż nowych biurowców będzie jednym z największych wyzwań dla warszawskiego rynku biurowego – oceniają analitycy firmy doradczej Savills. Całkowite zasoby biur w stolicy to dziś 6,29 mln mkw.

Biurowce w centrum Warszawy

Pozostało jeszcze 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
4 tys. metrów biur dla firmy z branży IT
Nieruchomości
City Point Okęcie na starcie. Logistyka ostatniej mili
Nieruchomości
Przedmieścia kuszą niższymi cenami mieszkań
Nieruchomości
Apetyt inwestorów na prywatne akademiki jest większy niż na mieszkania na wynajem
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Nieruchomości
Lokator zdecyduje o wystroju mieszkania
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego