Place zabaw poza inwestycją dewelopera? Eksperci wyjaśniają

Deweloperzy, którzy nie znajdą miejsca na plac zabaw w granicach swojej inwestycji, będą mogli wykorzystać place zabaw należące do gmin lub zorganizować je na innej działce. To sposób na poluzowanie wymogów, które wejdą w życie 1 sierpnia.

Publikacja: 21.07.2024 19:54

Place zabaw poza inwestycją dewelopera? Eksperci wyjaśniają

Foto: Fotorzepa / Adam Burakowski

Obowiązek utworzenia placu zabaw dla dzieci nakłada na inwestorów nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, która wchodzi w życie 1 sierpnia. Tymczasem 18 lipca w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji, który ma na celu poluzowanie tych wymogów.

Co przewiduje projekt zmian rozporządzenia o warunkach technicznych?

Zgodnie z projektem inwestor zobowiązany do wybudowania placu zabaw przy bloku lub na osiedlu, w którym powstanie więcej niż 20 mieszkań, będzie mógł taki plac zabaw stworzyć nie na terenie swojej inwestycji, ale na innym terenie (np. należącym do samorządu), znajdującym się w niewielkiej odległości, tj.:

  • 750 m od granicy działki, w przypadku budowy jednego budynku mieszkalnego wielorodzinnego,
  • 300 m od granicy działki, w przypadku budowy zespołu budynków mieszkalnych
  • Poza ww. wymogami dot. odległości, taki plac zabaw m.in. powinien: znajdować się na poziomie terenu i być dostępny przez cały okres użytkowania budynku (zespołu budynków).

W uzasadnieniu projektu wskazano, że wskutek tych zmian powstanie więcej mieszkań, ponieważ inwestorom zostanie więcej powierzchni na inwestycję budowlaną. Z kolei samorząd zyska ogólnodostępny plac zabaw. Podano także, że inwestor będzie mógł zawrzeć z władzami tego samorządu odpowiednią umowę, zgodnie z którą wykona wskazany w przepisach plac zabaw dla dzieci, spełniając w ten sposób wymagania stawiane przepisami rozporządzenia. Poluzowanie obowiązków może być korzystne zarówno dla deweloperów, jaki i samorządów, które budują bloki w ramach np. społecznej inicjatywy mieszkaniowej.

Jak eksperci oceniają nowe rozwiązania?

Remigiusz Górniak, wiceprezes Związku Samorządów Polskich, starosta miński podkreśla, że proponowane rozwiązanie jest korzystne dla interesu społecznego, ponieważ zwiększa powierzchnię publicznych terenów rekreacji. Wątpliwości budzi natomiast fakt, czy jest korzystne dla przestrzeni miejskiej, i tak już wykorzystywanej do intensywnej zabudowy.

Radca prawny Przemysław Dziąg, dyrektor działu prawnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich pomysł ocenia jako interesujący, ale uważa, że nie przyczyni się on znacząco do zwiększenia podaży gruntów. W ocenie eksperta, aby zwiększyć powierzchnię gruntów pod realizację nowych inwestycji budowlanych, ważne jest uwolnienie gruntów Skarbu Państwa, np. Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

- Projekt wymaga doprecyzowania, np. czy jeśli kilku inwestorów będzie chciało skorzystać z gruntu samorządowego, to będą mogli partycypować w kosztach, czy może skorzysta ten inwestor, który jako pierwszy zawnioskował o zawarcie z gminą umowy? Brakuje także określenia, kto miałby utrzymywać place zabaw na terenach gminnych, naprawiać zużyte sprzęty i przez ile lat – tłumaczy radca prawny Przemysław Dziąg. I dodaje, że w ocenie skutków regulacji wskazano jedynie, że samorządy nie poniosą w związku z tym żadnych wydatków, a w uzasadnieniu projektu, że po oddaniu do użytkowania plac zabaw będzie nadal własnością samorządu. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób do tego pomysłu odniosą się samorządy: czy będą chciały w ten sposób zagospodarować przestrzenie.

Czytaj więcej

Plac zabaw już nie tylko przy nowym budynku. Resort rozwoju chce zmian w prawie

Jakie wątpliwości ekspertów wzbudza nowy projekt?

Zdaniem Remigiusza Górniaka, problemem może być dostępność gruntów. W bliskiej odległości od nowych inwestycji deweloperskich nie ma wolnych działek publicznych mogących pomieścić plac zabaw.

- Projekt nowelizacji nie wskazuje, na mocy której ustawy ma nastąpić zawarcie umowy między inwestorem a samorządem oraz na jakich faktycznie zasadach, co może grozić brakiem możliwości odbioru obiektu i przystąpienia do użytkowania, jeżeli na którymś etapie procesu budowlanego np. gmina wycofa się z umowy – zauważa Joanna Maj radca prawny z kancelarii SWK Legal Sebzda-Załuska Wójcik Kamińska Radcowie Prawni w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Zdaniem mec. Joanny Maj, nie wiadomo także, w jaki sposób inwestor miałby wykazać się prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, skoro plac zabaw nie będzie znajdował się w jego posiadaniu. Kolejną wątpliwością według ekspertki jest zapewnienie, aby plac zabaw dla dzieci był dostępny przez cały okres użytkowania budynku lub zespołu budynków. Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii zapis ten zabezpiecza mieszkańców przed likwidacją lub ograniczeniem dostępu do placu w kolejnych latach, ale w ocenie radcy prawnego Joanny Maj może okazać się niewykonalne, aby inwestor zapewnił dostępność, skoro teren będzie należał do samorządu.

- Uważamy, że ten przepis powinien być poddany konsultacjom z samorządami i powinny być wypracowane bardziej precyzyjne rozwiązania – mówi wiceprezes Remigiusz Górniak.

Także w ocenie radcy prawnego Przemysława Dziąga projekt nowelizacji powinien zostać doprecyzowany. - Im przepis jest bardziej ogólny, tym więcej problemów generuje – zauważa.

Kiedy nowelizacja rozporządzenia zacznie obowiązywać?

Projekt rozporządzenia ma wejść w życie w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia, natomiast już 1 sierpnia wchodzi w życie rozporządzenie dotyczące walki z tzw. patodeweloperką. To ta nowelizacja nakłada na inwestorów obowiązek tworzenia placów zabaw przy inwestycjach mieszkaniowych. Wraz z początkiem sierpnia wchodzą przepisy, zgodnie z którymi budynek mieszkalny wielorodzinny o wysokości ponad 4 kondygnacji nadziemnych ma znajdować się w odległości 5 m od granicy działki (a nie jak obecnie 4 m); między balkonami na odrębnej płycie balkonowej będzie musiało być minimum 4 metry odległości, a w przypadku balkonów na jednej płycie, konieczne będzie zastosowanie odpowiednich przegród; minimalna powierzchnia lokalu będzie musiała wynosić 25 mkw.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Obowiązek utworzenia placu zabaw dla dzieci nakłada na inwestorów nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, która wchodzi w życie 1 sierpnia. Tymczasem 18 lipca w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji, który ma na celu poluzowanie tych wymogów.

Co przewiduje projekt zmian rozporządzenia o warunkach technicznych?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Myśliwi kontra właściciele gruntów. Rząd chce chronić prawo własności
Podatki
Zapowiada się kolorowa jesień w podatkach. Wiemy, co planuje rząd Tuska
Praca, Emerytury i renty
Dodatek do emerytury. Wielu seniorów nie wie, że ma do niego prawo
Edukacja i wychowanie
Resort edukacji przygotowuje szkoły na upały. Będą nowe przepisy
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Sądy i trybunały
Czas na reformę. Rząd odkrywa karty w sprawie Sądu Najwyższego i neosędziów
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki