Aktualizacja: 21.02.2025 11:09 Publikacja: 29.04.2024 13:13
Średni czas sprzedaży mieszkania, w zależności od lokalizacji, wynosi od 105 do 128 dni
Foto: Adobe Stock
- W większości miast - i na rynku wtórnym, i na pierwotnym, w I kw. 2024 r. odnotowaliśmy kolejne wzrosty cen – mówi Marcin Jańczuk, współautor raportu „Barometr Metrohouse i Credipass". - Wydłuża się jednak czas sprzedaży mieszkań, co jest konsekwencją zarówno większej podaży, jak i mniejszego popytu na lokale w porównaniu z ostatnim kwartałem 2023 r.
Średni czas sprzedaży mieszkania, w zależności od lokalizacji, wynosi od 105 do 128 dni. – Do głosu dochodzą różnego rodzaju czynniki psychologiczne, związane choćby z niepewną sytuacją za naszą wschodnią granicą czy dość niestabilnym w ostatnim czasie rynkiem pracy – wskazuje Marcin Jańczuk. - W zachowaniu i kupujących, i sprzedających, widzimy w ostatnich miesiącach sporo chaosu i niepewności. Spośród mieszkań z drugiej ręki wiele ofert ma ceny oderwane od realiów rynku, a analizowanie średnich cen ofertowych przestaje mieć sens, bo nie odzwierciedlają one rzeczywistych trendów, ale często jedynie wysokie oczekiwania właścicieli nieruchomości.
W I kwartale 2024 roku na sześciu głównych rynkach deweloperzy sprzedali 11 tys. mieszkań. To niemal o 23 proc. mniej niż kwartał wcześniej – podaje firma doradcza JLL. Ale ceny ciągle idą w górę.
Ceny mieszkań z rynku wtórnego będą prawdopodobnie nadal rosły. Ale wybór lokali będzie większy – wynika z badania nastrojów, które przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl.
Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań.
Dzięki programowi „Na start” cześć deweloperów może uwzględnić w swoich planach budowę lokali z segmentu podstawowego i popularnego, czyli na kieszeń kredytobiorców.
Wielu sprzedających wystawia oferty zbyt drogo, co psuje rynek. Ma to zmienić portal z cenami transakcyjnymi.
Nie ma ekonomicznego bezpieczeństwa bez konkurencyjności, a jednym z głównych przeciwników konkurencyjności jest przeregulowanie – uważa Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w KPRM ds. Unii Europejskiej.
W mBanku zrównoważone finanse to zarówno wsparcie dużych firm, budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych, ale także finansowanie działalności średnich i małych podmiotów - mówi Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
UE musi mądrze realizować swoją politykę dekarbonizacyjną. Gra toczy się o konkurencyjność europejskiej gospodarki – mówi Lucyna Stańczak-Wuczyńska, przewodnicząca rady nadzorczej BNP Paribas i szefowa rady Chapter Zero Poland.
Jaki wpływ na praktykę stosowania przepisów dotyczących transakcji nieautoryzowanych w Polsce może mieć sprawa zawisła przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Musimy postawić na energię ze źródeł odnawialnych, które są po prostu tańsze m.in. dzięki nowoczesnym technologiom oraz efektowi skali – ocenia Agnieszka Słomka-Gołębiowska, przewodnicząca rady nadzorczej mBanku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas