19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 13.01.2025 21:04 Publikacja: 12.02.2024 09:22
Foto: Fotorzepa/A.Burakowski
- Przełom 2023 i 2024 roku to na rynku mieszkaniowym czas uspokojenia. Deweloperzy wznowili wprowadzanie nowych inwestycji, a popyt się ustabilizował. Bez wątpienia dobrą wiadomością jest fakt, że oferta rynkowa zaczęła się odbudowywać – mówi Marcin Krasoń, ekspert rynku mieszkaniowego Otodom Analytics. - Na koniec stycznia w ofercie deweloperów działających na siedmiu najważniejszych rynkach było 40,7 tys. mieszkań - najwięcej od dziewięciu miesięcy — podkreśla.
Poprawę sytuacji widać też w notowaniach barometru nastrojów na rynku mieszkaniowym przygotowywanego przez Otodom Analytics dla „Nieruchomości” „Rzeczpospolitej”. - We wszystkich trzech analizowanych miasta wskaźnik w ostatnim miesiącu wzrósł. Najlepiej (co nadal nie oznacza, że dobrze) wygląda sytuacja w Krakowie. W kilka miesięcy barometr urósł z -19,5 proc. do -16 proc. Ceny w miarę się ustabilizowały, a deklarowane przez kupujących możliwości finansowe powoli rosną. We Wrocławiu wskaźnik urósł z miesiąc z -19 do -17,5 proc., a w Warszawie z -24,5 do -24 proc.
Nawet gdy na rynek popłyną darmowe kredyty, chętnych na wynajem mieszkań nie zabraknie. Ale co ze stawkami?
Mimo wygaszenia dopłat do kredytów, co wpłynęło na spadek popytu, mieszkania z rynku wtórnego wciąż drożeją.
Nawet kilkaset inwestycji może trafić do kosza. Podaż lokali spadnie, ceny wzrosną – to według branży skutki szybkiego wdrożenia nowych zasad budowania. Mają one ukrócić patodeweloperkę.
Oferta mieszkań w budynkach z wielkiej płyty mocno zmalała. A ceny lokali poszły w górę, nawet o 50 proc. w ciągu roku.
W 2023 roku oddano do użytku mniej mieszkań niż przed rokiem. Spadła też liczba lokali, na budowę których wydano pozwolenie – podaje GUS.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Sprzedaż mieszkań będzie powoli rosła – oceniają analitycy portalu Tabelaofert.pl. Czy wzrosną też ceny?
Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na istotne zmiany w opodatkowaniu, które weszły w życie 1 stycznia. Kluczowym aspektem tych zmian jest wprowadzenie nowych, niezależnych od prawa budowlanego definicji budynku i budowli.
Rodzinna opieka nad nieruchomością na czas przejściowy, choć bardzo się przedłużający, nie prowadzi do jej zasiedzenia.
Rok 2024 na rynku inwestycji w nieruchomości był o wiele lepszy niż poprzedni – wynika z analiz firmy doradczej CBRE. Co dalej?
Osiedle spółki Atal powstanie przy ul. Hipotecznej w Łodzi. Ogólnopolski deweloper wprowadził do sprzedaży ponad 200 mieszkań.
Deweloper rozpoczął budowę kolejnej hali magazynowej w kompleksie logistycznym Wrocław Campus 2. Do czerwca powstanie niemal 30 tys. mkw. powierzchni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas