Aktualizacja: 21.02.2025 00:41 Publikacja: 01.02.2024 21:05
Duże podwyżki cen mieszkań nie ominęły także lokali w blokach z wielkiej płyty
Foto: AdobeStock
Beneficjenci wygaszonego w styczniu programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” przetrzebili nie tylko ofertę deweloperów. Rzucili się też na tańsze mieszkania z rynku wtórnego. Dużym wzięciem cieszyła się wielka płyta.
– Ogromna fala popytowa, jaka przeszła przez rynek mieszkaniowy w ubiegłym roku, objęła wszystkie jego segmenty – podkreśla Marcin Drogomirecki, ekspert rynku nieruchomości. – Najmocniej dotknęła segment mieszkań o relatywnie niższych cenach, czyli tych mniejszych lub o niższym standardzie. A to właśnie do tej kategorii należą mieszkania w blokach z wielkiej płyty budowane w okresie PRL.
Mieszkania w blokowiskach sprzedają się często nawet bez publikacji ofert w internecie.
Kupujący rezerwują mieszkania nawet bez ich oglądania. Bywa, że podbijają ceny. Po lokale znów ustawiają się kolejki.
Termomodernizacja blokowisk to nie wszystko - podkreśla Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.
Rynek czeka na szczegóły programu rewitalizacji blokowisk. Niezależnie od obietnic ceny mieszkań w płycie rosną.
Dla części singli nowy program kredytowy nie będzie atrakcyjny. 200 tys. zł w wielu miastach nie wystarczy na lokal.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Podaż nowych ofert najmu mieszkań hamuje, ale najemcy raczej nie mają problemu ze znalezieniem odpowiedniego lokalu. Czynsze się stabilizują, w części miast są też korekty. Część wynajmowanych dotąd nieruchomości trafia na rynek sprzedaży.
Okam planuje rewitalizację budynków przy ul. Przędzalnianej 71 w Łodzi. Powstaną też nowe obiekty. Kompleks zaoferuje mieszkania, lokale usługowe i biura.
„Klucz do mieszkania” to nowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, który opiera się na trzech elementach – wsparciu mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Jakie są jego główne założenia i na jaką pomoc będzie można liczyć?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas