Aktualizacja: 21.02.2025 11:28 Publikacja: 14.09.2023 21:13
Ceny mieszkań w blokach z wielkiej płyty rosną. Im bliżej centrum, tym jest drożej
Foto: Fotorzepa/Piotr Wittman
Przyjazne osiedle” – taki program dla rynku nieruchomości ogłasza PiS, obiecując modernizację i rewitalizację osiedli bloków z wielkiej płyty, na których, jak zaznaczał premier Mateusz Morawiecki, mieszka 8 mln Polaków. Rewitalizacja ma objąć tysiące bloków. Będzie to termomodernizacja, pojawią się nowoczesne windy, parki, parkingi, strefy wypoczynku.
Zdaniem Marcina Drogomireckiego, eksperta portali Morizon.pl i Gratka.pl, zapowiedź PiS dotycząca zaangażowania rządu i środków z budżetu w modernizację bloków to typowa kiełbasa wyborcza.
Rządowy program dopłat do kredytów wciąż napędza wzrost cen mieszkań – wynika z analiz REDNET Consulting.
W Krakowie lokale z drugiej ręki są droższe niż rok temu o 15,2 proc., w Poznaniu o 13,6, a Warszawie – o 11,6 proc.
Średnia cena ofertowa kawalerek w Warszawie wynosi już niemal 16,9 tys. zł za mkw. To 13,5 proc. więcej niż rok temu – wynika z analiz Grupy Morizon-Gratka.
Program tanich kredytów nie sprzyja rynkowi najmu, ale rewolucji na nim nie wywoła.
Na tanim kredycie mogą skorzystać także inwestorzy. Rządowy program dopłat podbija ceny mieszkań i nowych, i używanych. To woda na młyn spekulantów i flipperów.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas