To wskutek zmiany ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, której znowelizowane przepisy weszły w życie 24 września wraz z reformą planowania przestrzennego.
– Jedną z grup, o której głośno się nie mówiło, ale w wyniku reformy planowania można powiedzieć, że są pierwszymi „pokrzywdzonymi”, są właściciele niedużych nieruchomości rolnych klas I–III położonych na obszarach w miarę zurbanizowanych – mówi adwokat Rafał Dybka z Nieruchomości & Proces Budowlany Kancelaria Prawna. Jak dodaje, obowiązująca do 24 września norma art. 7 ust. 2a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych pozwalała im przekształcać na cele mieszkaniowe działki do powierzchni 0,5 ha położone już w pobliżu innych zabudowań.
Aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, taka działka przy obszarze zwartej zabudowy musiała być zlokalizowana w odległościach nie większych niż 50 m od granicy działki budowlanej oraz od drogi publicznej. Jeśli działka klas I–III nie spełniała tych wymagań, przeznaczenie jej pod zabudowę mogło nastąpić jedynie po uzyskaniu zgody ministra do spraw rozwoju wsi. Dla działek rolnych pozostałych klas „wuzetki” były wydawane bez takich obostrzeń.
Przekształcenie gruntu uzależnione od planu ogólnego lub zgody ministra
Po 24 września, zgodnie ze zmienionym art. 7 ust. 2a, przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I–III nie wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, jeżeli są położone na obszarze uzupełnienia zabudowy.
– Najważniejszy jest zapis „położonych na obszarze uzupełnienia zabudowy”, który to obszar może być wyznaczony tylko w planach ogólnych – podkreśla mec. Rafał Dybka.