Zalegalizowanie samowoli przesądziło o własności

Przekształcenie użytkowania wieczystego z mocy prawa dotyczy nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe na 1 stycznia 2019 r. i nie zależy od innych warunków.

Publikacja: 29.09.2023 07:41

Zalegalizowanie samowoli przesądziło o własności

Foto: Adobe Stock

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Spór zaczął się w styczniu 2023 r., gdy do starosty trafił wniosek o zaświadczenie potwierdzające przekształcenie użytkowania wieczystego we własność działki z 53-metrowym dom postawionym nielegalnie. Właściciele dołączyli jednak decyzję nadzoru budowlanego o legalizacji samowoli wydaną w postępowaniu uproszczonym.

Starosta zaświadczenia odmówił, bo zamiast zastosować tryb przekształcenia z mocy prawa, sięgnął po ten dla inwestycji rozpoczętych, z art. 13 ust. 1 ustawy. A jego zdaniem dla tego nie zostały spełnione przesłanki.

Inaczej uznał WSA. Zauważył, że w ustawie z 20 lipca 2018 r. są dwa zasadnicze tryby przekształcenia użytkowania we własność: na zasadach ogólnych (ex lege) i tzw. opóźnione z art. 13 ust. 1. I w sprawie zastosowanie miał pierwszy tryb, bo uzasadniała go decyzja wydana w uproszczonym postępowaniu legalizacyjnym. Co bowiem ważne, dom został tak zalegalizowany w październiku 2022 r., czyli musiał być wybudowany przed dwudziestu laty i mieć charakter mieszkalny. 1 stycznia 2019 r. na nieruchomości znajdował się więc budynek pełniący funkcję mieszkalną. Tryb przekształcenia ex lege dotyczy zaś nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe na 1 stycznia 2019 r. i nie jest uzależniony od spełnienia żadnych innych warunków.

Wyrok jest nieprawomocny.

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego