Aktualizacja: 24.11.2024 20:16 Publikacja: 21.09.2023 10:41
Foto: materiały prasowe
Jak wynika z danych GUS, w sierpniu deweloperzy w całej Polsce ruszyli z budową 10,8 tys. mieszkań - to czwarty z rzędu miesiąc rozkręcania aktywności. Tempo jest coraz żwawsze: wobec lipca wzrost sięga 16 proc. Porównanie rok do roku robi wrażenie – wzrost sięga 107 proc. - ale wynika z niezwykle niskiej bazy. Z tego powodu w kolejnych miesiącach również powinniśmy obserwować mocne wzrosty rok do roku.
W I połowie ub.r., mimo pogarszającej się koniunktury, deweloperzy budowali na potęgę, chcąc zdążyć przed nowelizacją ustawy deweloperskiej. Od 1 lipca ub.r. podaż gwałtownie wyhamowała w odpowiedzi na spadek popytu wywołany paraliżem. Od początku tego roku popyt odbija, napędzany m.in. „Bezpiecznym kredytem 2 proc.”, ale podaż odbudowuje się dość ostrożnie. Ta nierównowaga ma konsekwencje w postaci wzrostu cen mieszkań.
14-28 proc. wynosiła marża brutto ze sprzedaży mieszkań deweloperskich w największych miastach pod koniec 2022 r.
Kursy budowniczych mieszkań z GPW są na nowych szczytach. Inwestorzy wierzą, że na coraz mocniej niezbalansowanym rynku duzi gracze będą w stanie płynnie uzupełniać ofertę i zarabiać na wzroście cen.
„Bezpieczny kredyt” będzie funkcjonował niezależnie od tego, kto wygra wybory – może przejdzie jakieś modyfikacje. W miarę spadku stóp rósł będzie udział zaciągających standardowe pożyczki – mówi Kazimierz Kirejczyk, ekspert rynku mieszkaniowego w JLL.
Rynek sprzedaży mieszkań, jak i najmu instytucjonalnego, jest bacznie analizowany przez zagraniczny kapitał – powiedział w programie #RZECZONIERUCHOMOSCIACH Michał Witkowski, dyrektor działu Living Services w Colliers.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Kupujący rezerwują mieszkania nawet bez ich oglądania. Bywa, że podbijają ceny. Po lokale znów ustawiają się kolejki.
Osiedle Fabrica Ursus to unikatowa inwestycja dewelopera Aurec Home, zlokalizowana w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Ursus w Warszawie. To wyjątkowe miejsce łączy nowoczesność z historią, oferując nie tylko komfortowe mieszkania, ale także bogatą infrastrukturę i doskonały dostęp do zielonych terenów. Sprzedaż kolejnego etapu już ruszyła.
Spółka Unidevelopment dostała ekologiczny certyfikat dla budynku przy ul. Kusocińskiego w Gdańsku.
Operator PRS, Resi4Rent, rozbudowuje ofertę najmu instytucjonalnego. Gotowe są lokale na osiedlu Wrocław Park Zachodni.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Chętnie pomożemy Polsce w odejściu od paliw kopalnych, będziemy wspierać budowę przystępnych cenowo mieszkań i poprawę konkurencyjności firm. A także projekty polsko-ukraińskie – zapowiada Odile Renaud-Basso, prezeska Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
Zasoby w Polsce są relatywnie młode, ale i nasz rynek mierzy się z ryzykami związanymi ze starzeniem się budynków.
Deweloper zorganizuje przeprowadzkę, pomoże w wykończeniu wnętrz, przyjmie stare mieszkanie w rozliczeniu, poczeka na zapłatę. Firmy dwoją się i troją, by przyciągnąć klientów.
Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków online, nabijanie ludzi w pompy ciepła. Wreszcie jest szansa na likwidację patologii – mówi Jan Ruszkowski, nowy dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Fala Renowacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas