Aktualizacja: 05.11.2024 09:05 Publikacja: 21.09.2023 10:41
Foto: materiały prasowe
Jak wynika z danych GUS, w sierpniu deweloperzy w całej Polsce ruszyli z budową 10,8 tys. mieszkań - to czwarty z rzędu miesiąc rozkręcania aktywności. Tempo jest coraz żwawsze: wobec lipca wzrost sięga 16 proc. Porównanie rok do roku robi wrażenie – wzrost sięga 107 proc. - ale wynika z niezwykle niskiej bazy. Z tego powodu w kolejnych miesiącach również powinniśmy obserwować mocne wzrosty rok do roku.
W I połowie ub.r., mimo pogarszającej się koniunktury, deweloperzy budowali na potęgę, chcąc zdążyć przed nowelizacją ustawy deweloperskiej. Od 1 lipca ub.r. podaż gwałtownie wyhamowała w odpowiedzi na spadek popytu wywołany paraliżem. Od początku tego roku popyt odbija, napędzany m.in. „Bezpiecznym kredytem 2 proc.”, ale podaż odbudowuje się dość ostrożnie. Ta nierównowaga ma konsekwencje w postaci wzrostu cen mieszkań.
14-28 proc. wynosiła marża brutto ze sprzedaży mieszkań deweloperskich w największych miastach pod koniec 2022 r.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Kursy budowniczych mieszkań z GPW są na nowych szczytach. Inwestorzy wierzą, że na coraz mocniej niezbalansowanym rynku duzi gracze będą w stanie płynnie uzupełniać ofertę i zarabiać na wzroście cen.
„Bezpieczny kredyt” będzie funkcjonował niezależnie od tego, kto wygra wybory – może przejdzie jakieś modyfikacje. W miarę spadku stóp rósł będzie udział zaciągających standardowe pożyczki – mówi Kazimierz Kirejczyk, ekspert rynku mieszkaniowego w JLL.
Rynek sprzedaży mieszkań, jak i najmu instytucjonalnego, jest bacznie analizowany przez zagraniczny kapitał – powiedział w programie #RZECZONIERUCHOMOSCIACH Michał Witkowski, dyrektor działu Living Services w Colliers.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Kupujący rezerwują mieszkania nawet bez ich oglądania. Bywa, że podbijają ceny. Po lokale znów ustawiają się kolejki.
Akademicki badacz rynku nieruchomości przekuje wiedzę w czyn w państwowym podmiocie. Celem zwiększenie dostępności mieszkań.
To, czy darowizna nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
W przypadku sprzedaży egzekucyjnej w miejsce prawa, które wygasło, uprawniony nabywa prawo do zaspokojenia wartości tego prawa z ceny uzyskanej ze sprzedaży obciążonej służebnością nieruchomości.
To, że darczyńca przeleje pieniądze z darowizny nie na konto obdarowanego, ale jego wierzyciela np. w związku ze sprzedażą mieszkania nie przekreśla prawa do pełnego zwolnienia podatkowego.
Przy ulicy Solińskiej w warszawskich Włochach Dantex wybuduje 35 mieszkań. Lokale mają być gotowe w drugim kwartale 2026 roku.
15 proc. w tym, 29 proc. w przyszłym – w takim tempie ma rosnąć wartość inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych według prognoz firmy Savills.
Oferta mieszkań deweloperskich urosła. Efektem jest stabilizacja średnich cen lokali – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
Oferta mieszkań powinna się jeszcze zwiększyć. Jest szansa na stabilizację cen – wynika z badania nastrojów rynku, które przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas