19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 07:03 Publikacja: 14.09.2023 21:02
Foto: mat. pras.
Od kilku miesięcy popyt na mieszkania rośnie, a podaż za tym nie nadąża. Co jest przeszkodą i czy można się spodziewać, że rynek się w końcu zrównoważy?
Rynek mieszkaniowy w Polsce zachowuje się zupełnie inaczej niż większość europejskich rynków. Tam w zasadzie nie ma sprzedaży mieszkań bez wykorzystania kredytu hipotecznego. Kiedy Europejski Bank Centralny zaczął podnosić stopy procentowe, sprzedaż do klientów indywidualnych w Niemczech runęła o 80–90 proc. rok do roku. W Polsce od zawsze mamy spory udział klientów gotówkowych w transakcjach, więc i spadek sprzedaży był rzędu 40–50 proc.
Kursy budowniczych mieszkań z GPW są na nowych szczytach. Inwestorzy wierzą, że na coraz mocniej niezbalansowanym rynku duzi gracze będą w stanie płynnie uzupełniać ofertę i zarabiać na wzroście cen.
„Bezpieczny kredyt” będzie funkcjonował niezależnie od tego, kto wygra wybory – może przejdzie jakieś modyfikacje. W miarę spadku stóp rósł będzie udział zaciągających standardowe pożyczki – mówi Kazimierz Kirejczyk, ekspert rynku mieszkaniowego w JLL.
W sierpniu banki i SKOK-i dalej były zalewane wnioskami o pożyczkę na zakup mieszkania. Udział chętnych na „Bezpieczny kredyt” można szacować na 60 proc.
Nawet kilkanaście procent podrożały w sześć miesięcy nowe mieszkania, bo popyt eksplodował, ale oferta lokali się skurczyła. Do rozchwiania rynku przyczynił się „Bezpieczny kredyt 2 proc.”.
„Duży może więcej” – tak można scharakteryzować rynek mieszkaniowy. Mocna przewaga popytu nad podażą premiuje tych deweloperów, którzy są w stanie płynnie ruszać z nowymi inwestycjami.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas