Ale np. samorządy muszą sobie radzić jako budowniczowie bloków komunalnych.
Miałem kiedyś bardzo ciekawe spotkanie z prezydentami miast. Powiedzieli mi coś zaskakującego. Mówili: „my musimy produkować mieszkania komunalne, choć jest to dla nas bardzo nierentowne. Utrzymujemy drogi personel, remontujemy starą infrastrukturę, która ciągle się psuje albo jest nawet dewastowana. Wolelibyśmy się dogadać z deweloperem na budowę jakiejś puli tańszych mieszkań w zamian za tańszy grunt”. I dzięki temu byłyby niższe czynsze. Taki scenariusz być może pozwoliłby na rezygnację w budowy bloków komunalnych.
Wizja samorządowców ma też wymiar społeczny. Budując bloki komunalne, tworzą swego rodzaju getto osób, którym w życiu było ciężej, którym się coś nie udało. A wprowadzając lokatorów komunalnych do bloków deweloperskich, w których mieszkają różni ludzie - m.in. młode rodziny czy osoby przyjeżdżające do innego miasta do pracy – dajemy im szansę na wyjście z trudniejszej sytuacji. Komunalne getta mogłyby zanikać.
Drugą nogą Trei są parki handlowe pod marką Vendo Park. Jak się rozwijają?
Mamy już 34 Vendo Parki. Rozwijamy się w bardzo szybkim tempie. W tym roku otworzymy sześć kolejnych obiektów. To są liczby jak w najlepszych czasach. Budujemy ze środków własnych, zasadniczo nie kredytujemy żadnego projektu w trakcie realizacji deweloperskich.
Na pewno dziś jest trudniej z procesem wykonawczym, bo koszty inwestycji poszły w górę, a czynsze za wynajem powierzchni niekoniecznie. Jednak napływ nowych najemców do parków ciągle jest duży. Do obiektów wchodzą kolejne nowe marki. Parki handlowe są coraz bliżej miejsca zamieszkania ludzi. Wchodzimy do 10-tysięcznych miejscowości.
Inflacja uderza w takie obiekty?
Czynsze podpisujemy w euro, a inflacja w euro jest inna. Oczywiście, rosną koszty prowadzenia sklepów. Personel musi być lepiej opłacany, drożeje prąd, dostawy, paliwo, więc i towary są droższe. Ale koszty w naszych parkach są ok. jednej czwartej niższe niż w centrach handlowych. Ceny u nas są więc ciągle atrakcyjne.
Poza tym parki od dłuższego czasu pełnią kilka funkcji. To oczywiście sklep, ale też swego rodzaju showroom, gdzie można popatrzeć, podotykać, poprzymierzać. Jest tam eksponowany produkt, który ktoś może kupi przez internet. Sklep staje się też magazynem, z którego dowozi się towar. Ceny w parkach są bardzo zbliżone, a nawet takie same jak te internetowe. Parki są więc zasilane także przez e-handel. Jeśli ktoś już nie tęskni np. za pokazami mody, to w parkach dostanie to samo, co w galeriach handlowych. Klienci Vendo Parków są różnorodną grupą – i zawodową, i społeczną. Park handlowy to teraz synonim komfortowych zakupów produktów dobrej jakości.
Jesteśmy świadkami zmierzchu galerii handlowych?
Na rynku jest miejsce i dla galerii, i dla parków, ale motywacji do budowania nowych centrów handlowych już dziś nie widać. A parki handlowe będą się jeszcze rozwijać przez kilka lat. Przyszłością są inwestycje mix –used, czyli wielofunkcyjne obiekty z mieszkaniami, biurami, handlem, pokojami hotelowymi. Z punktu widzenia trendów miastotwórczych takie inwestycje są lepsze.
Pokusi się pan o prognozy na drugą część roku? Który sektor nieruchomości będzie liderem?
Do łask wróci mieszkaniówka, może już pod koniec tego roku. Mieszkania będą potrzebne. Rynek ten jest zawsze głodny, aglomeracje rosną, a ten głód jest ciągle bardzo duży. Nieruchomości będą wciąż kupować inwestorzy. Historia pokazuje, że w długiej perspektywie nieruchomości trzymają wartość.
Nadal będą się rozwijać parki handlowe. W trudnych czasach mocni stają się jeszcze mocniejsi, słabi przegrywają. Koncentracja rynku będzie kontynuowana. Dużo zależy od tempa spadku inflacji. Dziś obrót nieruchomościami handlowymi się zatrzymał. Transakcje jednak wrócą. W przyszłym roku mogą to już być poziomy sprzed kryzysu.
CV
Jacek Wesołowski ma ponad 30-letnie doświadczenie na rynku nieruchomości handlowych, biurowych i mieszkaniowych. Od 2016 r. dyrektor zarządzający Trei Real Estate Poland. Odpowiada za działalność inwestycyjną i deweloperską spółki. Nadzoruje rozwój sieci parków handlowych Vendo Park. Zarządza portfelem handlowym Trei obejmującym 137 obiektów. Od 2019 r. kieruje spółką mieszkaniową Trei Residential, która oddała już osiedle Kraft. W budowie jest osiedle Bacciarellego 54 we Wrocławiu. W przygotowaniu ma inwestycję PRS w Poznaniu. Inwestycje mieszkaniowe będą realizowane także w Warszawie, Milanówku, Łodzi, we Wrocławiu. Dostarczą ok. 2 tys. mieszkań.