Aktualizacja: 19.02.2025 21:41 Publikacja: 15.06.2023 21:01
Foto: mat. pras.
Zasięg i liczba samowoli budowlanych na terenach atrakcyjnych turystycznie, które nie są przeznaczone pod zabudowę, w ostatnim czasie stała się istotnym problemem – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Zdaniem GUNB rozwiązanie problemu wymaga wspólnych działań wielu instytucji i podjęcia działań systemowych.
O tym, że dojdzie do zwiększenia liczby samowoli budowlanych, zwłaszcza na terenach turystycznych, dyskutowano już na etapie prac nad liberalizacją przepisów prawa budowlanego. Na takie ryzyko wskazywali w trakcie licznych dyskusji na konferencjach i warsztatach nie tylko uczestnicy procesu budowlanego, w szczególności projektanci i kierownicy budów, ale również przedstawiciele organów administracji publicznej.
Chcemy, by przedsiębiorstwa widziały w nas rzecznika swoich interesów, a rządzący – partnera do poważnej rozmowy – mówi Dariusz Fudali, przewodniczący Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Po dynamicznym wzroście w ostatnich latach rynek może spowolnić. Jego fundamenty są jednak w długim terminie bardzo mocne.
Deweloperzy chwalą się rentownością z projektów sprzedawanych podczas największej gorączki ostatnich lat.
Kredyty z banków komercyjnych i państwowych, akcje, obligacje – era drogiego pieniądza wymaga elastyczności.
Rząd chce, by wszyscy budujący domy, bez względu na ich wielkość, podlegali takiemu samemu prawu budowlanemu. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że domki o powierzchni 70 mkw. i większe będzie można budować według tych samych zasad.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Okam planuje rewitalizację budynków przy ul. Przędzalnianej 71 w Łodzi. Powstaną też nowe obiekty. Kompleks zaoferuje mieszkania, lokale usługowe i biura.
„Klucz do mieszkania” to nowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, który opiera się na trzech elementach – wsparciu mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Jakie są jego główne założenia i na jaką pomoc będzie można liczyć?
W 2024 r. aż 44 proc. kupujących poszukiwało mieszkania jednocześnie na rynku wtórnym i pierwotnym – wynika z analiz Nieruchomosci-online.pl.
Ledwie resort rozwoju ogłosił założenia nowego programu mieszkaniowego, a już pojawiły się pierwsze oferty lokali „z rządową dopłatą”. Czy projekt może wywołać gorączkę na rynku?
Rada miejska Barcelony i organizacja non profit Fondació Habitat 3 osiągnęły porozumienie w sprawie odkupienia budynku mieszkalnego Casa Orsola od funduszu Lioness Inversiones. Lokatorzy mogą już spać spokojnie. Tysiące innych w tym mieście muszą nadal walczyć.
Wydłuży się okres, w którym inwestorzy będą mogli otrzymać „wuzetkę”. Jeśli jednak gmina, mimo przedłużenia terminu, spóźni się z uchwaleniem planu ogólnego, będzie musiała liczyć się z wypłatą odszkodowań.
Spółki komunalne zarządzające infrastrukturą przesyłową często eksploatują urządzenia posadowione na cudzych nieruchomościach. Na jakich zasadach mogą korzystać z tych gruntów?
Zasiedzenie może obejmować udział we własności lokalu, jednak nie dotyczy sytuacji, w której dana nieruchomość nie została jeszcze wyodrębniona jako samodzielny lokal. Nie jest więc możliwe np. zasiedzenie pokoju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas