Aktualizacja: 12.11.2024 21:20 Publikacja: 20.04.2023 21:00
Na rynku dalej dominują nabywcy gotówkowi. Branża liczy na „Bezpieczny kredyt” w II półroczu
Foto: mat. pras.
17 spółek deweloperskich związanych z rynkiem kapitałowym w I kwartale sprzedało łącznie 5,2 tys. mieszkań inwestorom detalicznym. W tym czasie transakcji z inwestorami PRS nie odnotowano.
Biorąc pod uwagę sprzedaż lokali Kowalskim, za nami II kwartał zdecydowanego odbicia od dna zanotowanego w ubiegłoroczne wakacje: wobec IV kwartału ub.r. wzrost sięgnął 15 proc., a III kwartału ub.r. ponad 43 proc. To również o 3,3 proc. mniej rok do roku. Uwzględniając transakcje z nabywcami instytucjonalnymi we wszystkich okresach porównawczych deweloperzy zanotowali 4,3-proc. spadek sprzedaży mieszkań rok do roku, porównywalny wynik kwartał do kwartału, oraz 14-proc. wzrost wobec III kwartału ub.r.
W biurach sprzedaży deweloperów widać większy ruch, część osób kupuje w obawie przed podwyżkami – powiedziała w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Aleksandra Gawrońska, szefowa działu badań rynku mieszkaniowego w JLL.
Sprzedaż mieszkań mogłaby być dziś jeszcze wyższa, ale oferta jest niska – powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Mateusz Mucha, ekspert rynku nieruchomości i obligacji.
Poprawa popytu na mieszkania w ostatnich miesiącach to po części efekt programu „Bezpieczny kredyt”, który ma wejść w życie od lipca. Drugim czynnikiem są emocje.
W lokalach wynajmowanych na krótko nie ma śladu po pandemii. W długi majowy weekend stawki nawet się podwoją.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Na jeden lokal budowany na mocy „lex deweloper" - aż 1,5 miejsca parkingowego. Sejm odrzucił weto Senatu dotyczące ustawy deregulacyjnej, która wprowadza zmiany m.in. w specustawie mieszkaniowej. Zdaniem branży wyśrubowane normy parkingowe mogą sparaliżować inwestycje.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Stocznia Cesarska Development ma pozwolenie na budowę pierwszych obiektów mieszkaniowo-usługowych w historycznej części postoczniowych terenów w Gdańsku.
Pod koniec III kwartału singiel zarabiający na rękę 6 tys. zł mógł liczyć średnio na 389,8 tys. zł kredytu hipotecznego.
Biurowiec Company House II przy Al. Jerozolimskich w Warszawie przechodzi transformację. Obiekt zmienia nazwę i modernizuje wnętrza.
Liczba rozpoczynanych inwestycji magazynowych w całej Unii Europejskiej maleje od 2021 roku. Obiekty stają się coraz bardziej ekologiczne – wynika z raportu Newmark Polska.
Gotowy projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego udostępniany jest do publicznego wglądu na minimum 21 dni. Osoby zainteresowane – w tym mieszkańcy – mają wówczas możliwość zapoznania się z planem i zgłoszenia do niego uwag.
Po wejściu w życie przepisów w ubiegłym roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa częściej wykonuje prawo pierwokupu nieruchomości rolnych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje zmiany dotyczące gruntów rolnych położonych w granicach miast.
Od zbycia nieruchomości w zamian za odpłatną rentę nie ma PIT, bo w tym przypadku nie da się ustalić przychodu.
W październiku deweloperzy wprowadzili na rynek więcej mieszkań niż sprzedali. Średnie ceny lokali utrzymały się na poziomie z września.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas