Aktualizacja: 14.11.2024 04:12 Publikacja: 16.03.2023 21:33
Foto: mat. pras.
Wchodzimy w czwarty rok od wybuchu pandemii, która na rynku biurowym przełożyła się – poza innymi czynnikami – na przyspieszony wzrost udziału pracy zdalnej, hybrydowej, zatrzymanie aktywności deweloperów, rewizję zapotrzebowania na biura. Docelowe modele cały czas się kształtują w poszczególnych firmach. Jak postrzegacie rynek jako deweloper?
Rynek na pewno nie zamiera, wręcz przeciwnie. Obecnie obserwujemy współistnienie kilku czynników wpływających na jego rozwój. Po pierwsze, lukę podażową, która będzie widoczna w przyszłym roku i która wymusza przyspieszone decyzje najemców będących w swoim określonym punkcie cyklu długości umowy najmu. Ta grupa najemców, której umowy zbliżają się do końca, musi podjąć decyzje, czy pozostanie w danej lokalizacji, czy nie.
Troska o środowisko czy o portfel – niezależnie od motywów trend modernizacji lub zastępowania starszych nieruchomości będzie się tylko nasilać. Są tacy, co wietrzą w tym dobry interes.
Uwaga skupi się na popycie i czynszach – mówi Jan Gąsiorowski, associate w warszawskim biurze Wolf Theiss.
Rekordowa inflacja podwyższy czynsze za biura. W najemców dotkliwie uderzy też wzrost opłat eksploatacyjnych.
Wybór miejsca i sposobu pracy, opieka medyczna, ale i komfortowe biuro ze świetnym adresem – tego chce pracownik.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Właściciele biurowców do lokali usługowo-handlowych nie zawsze chcą wpuszczać nowe, nieznane marki.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Jeśli politycy się nie pospieszą, podatników od początku 2025 r. czeka jeszcze więcej wyzwań niż gdyby proponowane zmiany w przepisach weszły w życie – podkreśla starszy menedżer w CRIDO.
Co czwarty deweloper przewiduje obniżki cen mieszkań w najbliższych miesiącach – wynika z analiz portalu Tabelaofert.pl.
Jednostki samorządu terytorialnego coraz częściej stają przed wyzwaniem prawidłowego rozliczenia VAT przy realizacji inwestycji infrastrukturalnych.
Nakaz rozbiórki obiektu budowlanego nienadającego się do remontu regulują szczegółowe przepisy prawa budowlanego. Decyzja taka musi być wydana zgodnie z określonymi przesłankami, a jej adresatem może być wyłącznie aktualny właściciel lub zarządca obiektu.
Stocznia Cesarska Development ma pozwolenie na budowę pierwszych obiektów mieszkaniowo-usługowych w historycznej części postoczniowych terenów w Gdańsku.
Pod koniec III kwartału singiel zarabiający na rękę 6 tys. zł mógł liczyć średnio na 389,8 tys. zł kredytu hipotecznego.
Biurowiec Company House II przy Al. Jerozolimskich w Warszawie przechodzi transformację. Obiekt zmienia nazwę i modernizuje wnętrza.
Liczba rozpoczynanych inwestycji magazynowych w całej Unii Europejskiej maleje od 2021 roku. Obiekty stają się coraz bardziej ekologiczne – wynika z raportu Newmark Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas