Aktualizacja: 22.11.2024 02:35 Publikacja: 09.03.2023 07:13
Foto: Fotolia.com
- Sporządzane plany miejscowe powinny być co najmniej niesprzeczne z miejską polityką rozwojową, którą określa studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Wskazuje ono co można, czego nie można, jakie są zamierzenia lokalnej władzy w długoterminowej perspektywie. Wynikają z niego pewne określone konsekwencje.
W przypadku wprowadzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego organ sporządzający plan musi ważyć - zgodnie z ustawą - interes prywatny i interes publiczny. Musi uwzględniać uwagi i wnioski, które wpływają w procesie sporządzania planu. Wydaje się, że kwestia wyłożenia planu, dyskusji publicznej - cały ten proces „uspołeczniania" - powinien definiować czy też określać taki sposób zagospodarowania, który służy interesowi publicznemu, który służy dobru publicznemu, uwzględniając zarówno istniejące zagospodarowanie terenu, jak też aspekty ekonomiczne, społeczne i demograficzne, o czym zresztą mówi ustawa.
Trwa dyskusja nad projektem planu zagospodarowania obszaru Płaszowa i Rybitw w Krakowie. Teren z przemysłowego ma się zmienić w mieszkaniowo-usługowy. Radni wskazują punkty zapalne.
Deweloperzy wchodzą na poprzemysłowe tereny. Na gruntach brownfield często powstają spektakularne inwestycje.
Na niemal 700 ha Płaszowa i Rybitw w Krakowie ma powstać Nowe Miasto: wielofunkcyjna dzielnica z drapaczami chmur. Działające tu firmy alarmują: to wyrok na nasz biznes.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ma być prościej, szybciej i według jednolitych procedur we wszystkich gminach.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Pustych działek jest coraz mniej. Deweloperzy sięgają po zabudowane biurowcami i galeriami parcele. Burzenie trwa.
Osiedle Fabrica Ursus to unikatowa inwestycja dewelopera Aurec Home, zlokalizowana w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Ursus w Warszawie. To wyjątkowe miejsce łączy nowoczesność z historią, oferując nie tylko komfortowe mieszkania, ale także bogatą infrastrukturę i doskonały dostęp do zielonych terenów. Sprzedaż kolejnego etapu już ruszyła.
Euro Styl z Grupy Dom Development wprowadza do sprzedaży ponad 160 mieszkań na wieloetapowym osiedlu w Rumi.
Deweloper znany ze współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi rozszerza działalność. Akcjonariusze mają zadecydować o wypłacie z kapitału zapasowego.
W statystykach GUS od miesięcy nie widać spowolnienia aktywności inwestorów. Październik przyniósł jeszcze podkręcenie tempa.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Oferta katowickiego osiedla firmy Atal powiększyła się o 290 mieszkań. To kolejna odsłona inwestycji, która wystartowała dziesięć lat temu.
Budynek mieszkalny firmy Trust Investment w centrum Częstochowy ma już pozwolenie na użytkowanie. Firma rozpoczęła budowę kolejnego osiedla w tym mieście.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas