Jak uchwalić dobry plan

Prawidłowo przeprowadzony proces sporządzania planu zagospodarowania, z szerokimi konsultacjami społecznymi, powinien wyeliminować ewentualne konflikty i ewentualne problemy - mówi architekt Olgierd Dziekoński, były minister infrastruktury.

Publikacja: 09.03.2023 07:13

Jak uchwalić dobry plan

Foto: Fotolia.com

aig

- Sporządzane plany miejscowe powinny być co najmniej niesprzeczne z miejską polityką rozwojową, którą określa studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Wskazuje ono co można, czego nie można, jakie są zamierzenia lokalnej władzy w długoterminowej perspektywie. Wynikają z niego pewne określone konsekwencje.

W przypadku wprowadzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego organ sporządzający plan musi ważyć - zgodnie z ustawą - interes prywatny i interes publiczny. Musi uwzględniać uwagi i wnioski, które wpływają w procesie sporządzania planu. Wydaje się, że kwestia wyłożenia planu, dyskusji publicznej - cały ten proces „uspołeczniania" - powinien definiować czy też określać taki sposób zagospodarowania, który służy interesowi publicznemu, który służy dobru publicznemu, uwzględniając zarówno istniejące zagospodarowanie terenu, jak też aspekty ekonomiczne, społeczne i demograficzne, o czym zresztą mówi ustawa.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Sąd radnych nad planem krakowskiego „Nowego Miasta”. „Wielka liczba pułapek”
Nieruchomości
Brownfield i perełki rewitalizacji
Biznes
Kraków forsuje nowy plan zagospodarowania. "To wyrok na biznes"
Nieruchomości
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne gmin idzie do Sejmu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nieruchomości
Stare budynki oddają ziemię