Aktualizacja: 24.02.2025 03:11 Publikacja: 09.03.2023 21:17
Udział ukończonych lokali w ofercie deweloperów rośnie
Foto: shutterstock
W ofercie deweloperów w 13 miastach (Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Kraków, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin, Bydgoszcz, Toruń, Rzeszów, Lublin, Białystok) pod koniec IV kwartału było ponad 69,3 tys. mieszkań, z czego gotowych ponad 10,6 tys. – wskazują RedNet i tabelaofert.pl.
W Warszawie spośród 15,5 tys. oferowanych przez deweloperów lokali ukończonych było 2,3 tys., we Wrocławiu odpowiednio: ponad 8,1 tys. (cała oferta) i 1,4 tys. (lokale gotowe), w Trójmieście: ponad 8,3 tys. i 817, w Krakowie: 8,3 i 2 tys., w Poznaniu niemal 5,8 i 913, w Łodzi: ponad 5,7 tys. i 882. Portal RynekPierwotny.pl pełną ofertę mieszkań deweloperskich w całym kraju szacuje zaś na 100–110 tys. lokali, z czego ukończonych jest ok. 15–20 tys. (ok. 15 proc.).
Deweloperzy, którym nie minął zapał do budowania, budują mieszkania głównie dla zamożnych klientów – wynika z analiz portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.
W 2022 roku zaczęto budować aż o 77 tys. mniej mieszkań niż rok wcześniej – wynika z analiz AMRON-SARFiN.
W Łodzi, Szczecinie i Sosnowcu wynajem małego lokalu na okres dłuższy niż 11 lat będzie kosztował więcej niż jego zakup.
Rynek odbije w drugiej połowie roku, jeśli klienci będą mieć dostęp do tańszych kredytów. Wyhamowanie inwestycji może się przełożyć na wzrost cen mieszkań.
Na rynku wciąż rządzi gotówka. Część kupujących ruszyła na zakupy, obawiając się zmniejszenia oferty, gdy ożywi się rynek kredytów – wynika z analiz Otodom Analytics.
To, co było odpadem, można przekształcić w produkt, który da się ponownie wykorzystać lub sprzedać.
Na osiedlu ma powstać ponad 50 budynków. Kompleks zaoferuje mieszkania i lokale usługowe.
Deweloper zawarł przedwstępną umowę zakupu działki na warszawskim Ursynowie. Ma tam powstać osiedle mieszkaniowe.
Budowa 174-metrowego wieżowca The Bridge przy placu Europejskim w Warszawie dobiega końca. Biurowiec będzie w 100 proc. zasilany czystą energią.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas