19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 05:22 Publikacja: 27.01.2023 10:59
Jaśminowy Mokotów, jeden z projektów Skanska Residential Development Poland z certyfikatem środowiskowym
Foto: mat. pras.
Unijna polityka dekarbonizacji w długim, a wywołany rosyjską agresją na Ukrainę kryzys energetyczny w krótkim terminie wyznaczą kierunki rozwoju budownictwa, w tym mieszkaniówki. Z jednej strony chodzi o ochronę klimatu, a z drugiej o koszty eksploatacji i chęć jak najmocniejszego zmniejszenia zależności od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej czy ciepła.
Jednym z wyznaczników zielonych budynków są certyfikaty środowiskowe. Powszechnie stosowanie w nieruchomościach komercyjnych, w mieszkaniówce nie są popularne. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, certyfikowanych budynków wielorodzinnych jest mniej niż pół setki. Jedną z firm dbających o zielony znaczek dla projektów jest Skanska Residential Development Poland.
Koszty wykonawstwa i ziemi rosną, ale dzięki rozgrzanemu popytowi w szybszym tempie idą w górę ceny lokali.
Rynek ma świadomość, że inwestowanie w budynki musi uwzględniać wpływ na środowisko. Znaczenia nabiera teraz wpływ na kwestie społeczne.
Mimo turbulencji wywołanych rosyjską agresją na Ukrainę nie brakuje chętnych na nieruchomości komercyjne w Polsce – wynika z danych Avison Young.
Świat nieruchomości komercyjnych się zmienia, ale tym samym stwarzane są nowe możliwości dobrego ulokowania pieniędzy. Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland przekonują, że szczególnie dużo ma do zaoferowania Polska.
Modernizacja starszych biurowców to sposób na wzrost ich wartości, ale i konieczność wynikająca z polityki Unii Europejskiej, przed czym nie ma ucieczki – powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Witold Zatoński, dyrektor zarządzający Syrena Real Estate.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas