Aktualizacja: 19.02.2025 21:30 Publikacja: 21.07.2022 21:07
Foto: Mat. prasowe
2,9 mld euro zainwestowalno w I półroczu w nieruchomości komercyjne w Polsce – oszacowali eksperci Avison Young. To trzeci wynik w historii, jeśli chodzi o I półrocza. W samym II kwartale kupiono nieruchomości za 1,2 mld euro. Struktura transakcji była bardziej zrównoważona wobec I kwartału, kiedy za 75 proc. wartości odpowiadały trzy duże inwestycje, w tym zakup biurowej części kompleksu The Warsaw HUB przez Google’a.
W I półroczu najwięcej ulokowano w biurach – prawie 1,3 mld euro (w tym ponad 0,5 mld to HUB), w magazynach zaledwie 700 mln euro, a w obiektach handlowych 797 mln euro. W tym ostatnim przypadku znacząca na tle ostatnich lat kwota to głównie efekt restrukturyzacji handlowego giganta, EPP. W samym II kwartale wartość transakcji wyniosła tylko 69 mln euro. A skąd mocne hamowanie na rynku magazynów, które po wybuchu pandemii stały się nieruchomościami pierwszego wyboru?
Po znakomitym I kwartale, w II kwartale w Polsce i Europie widać schłodzenie nastrojów inwestorów kupujących nieruchomości komercyjne.
Obligacje deweloperów zapewniają oprocentowanie wyższe niż poprawiająca się powoli oferta lokat – a co z ryzykiem?
Sukces termomodernizacji w Polsce zależy od udostępnienia atrakcyjnego finansowania właścicielom domów i fabryk.
Po rekordzie z I kwartału, w kolejnym popyt na powierzchnie biurowy był wciąż wysoki.
Biura wcale nie muszą być gruntownie remontowane co kilka lat, kiedy tylko wchodzi do nich nowy najemca.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Okam planuje rewitalizację budynków przy ul. Przędzalnianej 71 w Łodzi. Powstaną też nowe obiekty. Kompleks zaoferuje mieszkania, lokale usługowe i biura.
„Klucz do mieszkania” to nowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, który opiera się na trzech elementach – wsparciu mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Jakie są jego główne założenia i na jaką pomoc będzie można liczyć?
W 2024 r. aż 44 proc. kupujących poszukiwało mieszkania jednocześnie na rynku wtórnym i pierwotnym – wynika z analiz Nieruchomosci-online.pl.
Ledwie resort rozwoju ogłosił założenia nowego programu mieszkaniowego, a już pojawiły się pierwsze oferty lokali „z rządową dopłatą”. Czy projekt może wywołać gorączkę na rynku?
Rada miejska Barcelony i organizacja non profit Fondació Habitat 3 osiągnęły porozumienie w sprawie odkupienia budynku mieszkalnego Casa Orsola od funduszu Lioness Inversiones. Lokatorzy mogą już spać spokojnie. Tysiące innych w tym mieście muszą nadal walczyć.
Wydłuży się okres, w którym inwestorzy będą mogli otrzymać „wuzetkę”. Jeśli jednak gmina, mimo przedłużenia terminu, spóźni się z uchwaleniem planu ogólnego, będzie musiała liczyć się z wypłatą odszkodowań.
Spółki komunalne zarządzające infrastrukturą przesyłową często eksploatują urządzenia posadowione na cudzych nieruchomościach. Na jakich zasadach mogą korzystać z tych gruntów?
Zasiedzenie może obejmować udział we własności lokalu, jednak nie dotyczy sytuacji, w której dana nieruchomość nie została jeszcze wyodrębniona jako samodzielny lokal. Nie jest więc możliwe np. zasiedzenie pokoju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas