Aktualizacja: 08.11.2024 20:11 Publikacja: 07.07.2022 09:27
Znaczny ciężar transformacji spoczywa na właścicielach domów
Foto: shutterstock
Budynki odpowiadają za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych i 40 proc. całkowitego zużycia energii w Unii Europejskiej. Unijna polityka zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc., co wymaga ograniczenia emisji gazów z budynków o 60 proc., zmniejszenia zużycia energii końcowej o 14 proc. i zmniejszenia zużycia energii do ogrzewania i chłodzenia o 18 proc. Do 2050 r. UE ma osiągnąć neutralność klimatyczną. W samej Polsce nakłady potrzebne na dostosowanie budynków do standardu bezemisyjnego do 2050 r. szacowane są na 1,54 bln zł.
Śmiałe wizje, godne naśladowania inicjatywy oraz zrównoważone kształtowanie przestrzeni w cieniu wojny i pandemii. Za nami VI edycja imprezy Real Estate Impactor, czyli autorskiego spojrzenia dziennikarzy „Rzeczpospolitej” na rynek nieruchomości.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
W obecnym otoczeniu warto stawiać na najem instytucjonalny – mówi Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronsona.
Długoterminowa polityka i działania doraźne w obliczu kryzysu – o to upominali się w Senacie eksperci. Będzie przełom?
Ceny materiałów budowlanych wciąż szybko rosną. Branży grozi lawina bankructw. Czy potrzeba interwencji państwa?
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Sześć biurowców należących do PineBridge Benson Elliot i Sharow Capital w głównych miastach regionalnych Polski uzyskało ekologiczne certyfikaty.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Od zbycia nieruchomości w zamian za odpłatną rentę nie ma PIT, bo w tym przypadku nie da się ustalić przychodu.
W październiku deweloperzy wprowadzili na rynek więcej mieszkań niż sprzedali. Średnie ceny lokali utrzymały się na poziomie z września.
Właściciel IKEA, szwedzka firma Ingka Group, sprzedał swoje ostatnie aktywo w Rosji - centrum dystrybucyjne pod Moskwą. Koncern określał centrum „kluczem do rozwoju IKEA w Rosji”. Magazyn o powierzchni prawie 180 tys. mkw obsługiwał wszystkie lokalne centra koncernu.
Obiekty w Ogrodach Ulricha, zrewitalizowanym kompleksie na warszawskiej Woli, uzyskały ekologiczne certyfikaty BREEAM.
Sprzedawca nieruchomości odpowiada za wady przedmiotu sprzedaży, nawet jeśli o nich nie wiedział.
100 mln euro pożyczył Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju deweloperowi, który zbuduje mieszkania na wynajem w Gdańsku i Wrocławiu.
Budynki naruszają tkankę planety. Każdy wybudowany obiekt to tysiące kilogramów CO2, które lecą do atmosfery. Dlatego musimy być pewni, co i czy budować. Transparentność pomaga liderom nieruchomości podejmować lepsze decyzje – mówi Tomasz Ogrodzki, prezes REDD.
Najem na doby nakręca ceny i stawki wynajmu mieszkań? To błędna teza, niemniej ta część rynku wymaga uregulowania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas