Aktualizacja: 21.11.2024 10:15 Publikacja: 14.09.2022 15:47
Foto: Adobe Stock
Do wynajęcia w Polsce jest ponad 2,8 mln mkw. biur – i w gotowych, i w powstających, ale już komercjalizowanych budynkach – wynika z analiz platformy REDD.
W styczniu deweloperzy budowali w Polsce ponad 1,2 mln mkw. powierzchni biurowej. W sierpniu powstawało 700 tys. mkw. biur, a na początku września było to 639 tys. mkw. - To najniższy wynik od początku roku – wskazują analitycy REDD. Z danych tej firmy wynika, że zasoby biur w całej Polsce to 13,7 mln mkw. – Przez ostatni miesiąc zwiększyły się o 66,4 tys. mkw. – mówi Krzysztof Foks, ekspert platformy REDD. - Na najemców w całej Polsce czeka w sumie ponad 2,8 mln mkw. powierzchni biurowej. W budynkach oddanych do użytku to 2,3 mln mkw., a w budynkach w budowie - 522 tys. mkw. – wskazuje.
Zainteresowanie biurami o wysokim standardzie w najatrakcyjniejszych lokalizacjach największych miast jest ogromne – wynika z analiz Walter Herz.
Przybywa dużych transakcji najmu. Firmy decydują się na wieloletnie kontrakty. W zamian mogą mieć tańszy fit-out.
Popyt na powierzchnie do pracy rośnie. Dużym placem budowy biurowców są regiony.
Remont budynków ma mniejszy wpływ na środowisko niż budowa nowych obiektów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Biura wcale nie muszą być gruntownie remontowane co kilka lat, kiedy tylko wchodzi do nich nowy najemca.
Biurowiec Company House II przy Al. Jerozolimskich w Warszawie przechodzi transformację. Obiekt zmienia nazwę i modernizuje wnętrza.
Budynki naruszają tkankę planety. Każdy wybudowany obiekt to tysiące kilogramów CO2, które lecą do atmosfery. Dlatego musimy być pewni, co i czy budować. Transparentność pomaga liderom nieruchomości podejmować lepsze decyzje – mówi Tomasz Ogrodzki, prezes REDD.
Trzeci kwartał na rynku biur to czas zawierania największych umów najmu. Jako przyczynę eksperci wskazują zmianę nastawienia firm do pracy zdalnej. Coraz więcej decyduje się na powrót pracowników, co zwiększa popyt na dobre powierzchnie.
15 proc. w tym, 29 proc. w przyszłym – w takim tempie ma rosnąć wartość inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych według prognoz firmy Savills.
W ciągu trzech kwartałów 2024 r. udział rodzimego kapitału w wartości transakcji sięgnął 10 proc.
Pod koniec września na ośmiu głównych rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz było ponad 1,1 mln mkw. biur - wynika z analiz Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych (PINK).
AI to element proptechu, który przyniesie najwicej zmian na rynku nieruchomości komercyjnych – oceniają eksperci BNP Paribas Real Estate.
Wybór na rynku biur serwisowanych jest coraz większy. Coworkingi wybierają m.in. firmy z sektora finansów, mediów, logistyki, cyberbezpieczeństwa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas