Aktualizacja: 13.02.2025 15:41 Publikacja: 12.09.2022 17:53
Foto: Walter Herz
– Powierzchni w najlepszych obiektach systematycznie ubywa. Widoczny jest już wzrost bazowych stawek najmu, szczególnie w tych lokalizacjach, gdzie oferta jest bardzo mała, a popyt duży – wskazuje cytowany w komunikacie Mateusz Strzelecki, partner w firmie doradczej Walter Herz. - Na razie wzrost cen wywoławczych jest niewielki, rzędu 0,25-0,75 euro. Wyższe koszty mediów przekładają się też na wzrost opłat eksploatacyjnych, które rok do roku skoczyły o ok. 20-30 proc. Wynajmujący bardzo rzadko zgadzają się już w czasie negocjacji na zapisy ograniczające maksymalny wzrost opłat eksploatacyjnych. Koszty rozliczane są corocznie w formule open book. Firmy mogą weryfikować ich wysokość – tłumaczy.
Przybywa dużych transakcji najmu. Firmy decydują się na wieloletnie kontrakty. W zamian mogą mieć tańszy fit-out.
Popyt na powierzchnie do pracy rośnie. Dużym placem budowy biurowców są regiony.
Popyt na elastyczne biura rośnie. W pierwszym półroczu operatorzy wynajęli więcej powierzchni flex niż w całym 2021 r.
Wiele biurowców i centrów handlowych pustoszeje. Obiekty, które się marnują, resort rozwoju i technologii chce przekształcać w budynki mieszkalne.
Ceny materiałów wykończeniowych tak wystrzeliły, że na urządzenie metra biura od zera często nie wystarczy 1 tys. euro.
The Shire – Beyond Coworking, operator elastycznych biur, zajął 3,2 tys. mkw. powierzchni w kompleksie Wilanów Office Park.
Firma Promatic podpisała długoterminową umowę najmu powierzchni w biurowcu Wola Center w Warszawie.
Deweloperzy biurowi są ostrożni. Nie budują wielu obiektów, co może skutkować tzw. luką podażową. W cenie są nowoczesne, ekologiczne powierzchnie. Firmy będą konkurować o najlepsze biura, co podbije koszty ich wynajmu.
W budynkach Varso Place w sercu Warszawy Alior Bank wynajmie 8,3 tys. mkw. biur. Do przeprowadzki szykuje się też krakowska siedziba banku.
W ubiegłym roku wynajęto w Warszawie 740 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego 244 tys. w IV kwartale – wynika z analiz firmy doradczej CBRE.
Rozbudowę kompleksu City Park Wrocław kończy Ideal Idea. Nieruchomość zostanie oddana do użytku w tym roku.
Deweloper stawia na mniejsze biurowce. na które łatwiej znaleźć nabywców. Będą też nowe projekty mieszkaniowe.
Luka podażowa, wzrost czynszów, wzrost popytu na elastyczne siedziby do pracy. Tak według ekspertów Savillsa będzie wyglądał stołeczny rynek biur w 2025 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas