Aktualizacja: 21.02.2025 11:13 Publikacja: 21.07.2022 21:14
Foto: Serwis Rzeczypoposlitej Polskiej
Prób rozprawienia się z problemami obowiązującego od 19 lat systemu planowania przestrzennego było już kilka.
PIOTR UŚCIŃSKI: Zaproponowane przez nas zmiany mają na celu przede wszystkim ujednolicenie i uproszczenie procedur planistycznych, wzmocnienie roli społeczeństwa w tworzeniu aktów planowania przestrzennego oraz rozwój cyfryzacji w planowaniu. Nie wywracamy do góry nogami systemu planowania przestrzennego, a stopniowo go ulepszamy. Skupiamy się teraz na kluczowych zagadnieniach, by każda gmina w Polsce mogła kreować wysokiej jakości przestrzeń. Wierzę, że tym razem uda się wprowadzić przepisy, tym bardziej, że reforma jest oczekiwana od kilkunastu lat szczególnie przez mieszkańców, samorządy oraz inwestorów.
Branża nieruchomościowa i budowlana jest w fazie głębokiej transformacji. Sytuacja geopolityczna tylko przyspieszy ten proces.
Plany miejscowe będą w każdej gminie. Sprzedajesz działkę czy nie, zapłacisz samorządowi daninę.
Prospekt informacyjny to prawdziwe pole minowe – mówią deweloperzy, przygotowujący się do inwestycji pod nową ustawą.
Rząd chce rozciągnąć uproszczoną procedurę wznoszenia domów jednorodzinnych na wszystkie budynki, bez względu na metraż. To niebezpieczne – mówią eksperci.
1 lipca wchodzi w życie nowa ustawa deweloperska. Nie wszyscy wiedzą, że ostatni raz mogą budować na starych zasadach.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas