Na wzrost cen mieszkań ma wpływ m.in. wzrost cen materiałów budowlanych.
Z raportu AMRON-SARFiN wynika, że wyraźnie spada popyt na kredyty hipoteczne. W pierwszym kwartale tego roku liczba nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych była mniejsza o 25,27 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem ubiegłego roku. Wartość kredytów spadła w tym czasie o 24,59 proc. To efekt serii podwyżek stóp procentowych.
Mniej budów
– Do zmian skali popytu na rynku mieszkaniowym przygotowują się również deweloperzy. W pierwszym kwartale rozpoczęli budowę 31 675 mieszkań, a więc aż o 17,4 proc. mniej niż w IV kwartale 2021 roku i o 21,07 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – mówi Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, przewodniczący komitetu ds. finansowania nieruchomości mieszkaniowych Związku Banków Polskich. - Liczba mieszkań, na których budowę deweloperzy uzyskali pozwolenia w I kwartale 2022 roku spadła o 4,7 proc. Największy spadek odnotowano w kategorii mieszkań oddanych do użytkowania. W okresie styczeń – marzec było ich aż o 33,95 proc. mniej niż w kwartale poprzednim.
W I kwartale liczba pozwoleń na budowę mieszkań uzyskanych przez deweloperów to 66,83 proc. wszystkich pozwoleń na budowę w sektorze budownictwa mieszkaniowego. - Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęli deweloperzy, wyniosła 59,44 proc. wszystkich rozpoczętych inwestycji, a liczba mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów stanowiła 53,61 proc. wszystkich ukończonych mieszkań – wskazują autorzy raportu AMRON-SARFiN.