Aktualizacja: 05.11.2024 17:17 Publikacja: 12.05.2022 21:17
Nowela ustawy deweloperskiej nakłada nowe obowiązki na firmy budujące osiedla. Zdaniem ekspertów odbije się to na cenach mieszkań
Foto: Unkas Photo/shutterstock
W piątek 1 lipca wchodzi w życie nowela ustawy deweloperskiej, która obowiązuje już równe dziesięć lat. Nowe prawo nakłada na firmy nowe obowiązki. Będą m.in. odprowadzać składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – do 1 proc. – od każdego sprzedanego mieszkania. Nawet jeśli klient wycofa się z umowy, deweloper nie odzyska wpłaconych do DFG pieniędzy.
Nowe przepisy umożliwiają też odstąpienie od umowy „ze względu na istotne wady” lokalu. Ale, jak wskazuje Polski Związek Firm Deweloperskich, ustawodawca nie określił, czym te istotne wady są. Ryzyko jest niemałe. Spekulanci, którzy skupują mieszkania, żeby odsprzedać je z zyskiem, mogą zrywać umowy, jeśli biznes nie wypali.
Przepisy mające chronić klientów deweloperów weszły w życie 29 kwietnia 2012 r. Chronią? Co zmieni nowela ustawy?
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Nie 150 deweloperów, jak wskazywał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale siedem firm deweloperskich upadło w latach 2012-2019 – wskazuje Polski Związek Firm Deweloperskich.
Polacy kupują za granicą nawet nieruchomości, które będą gotowe dopiero za kilka lat. Wojna nas mocno przestraszyła.
Na rynku nieruchomości zameldował się Sindbad. Spółka zależna firmy transportowej buduje mieszkania w Opolu. Wchodzi też do magazynów. Osiedla i biura wznoszą także spółki wywodzące się z branży odzieżowej czy mięsnej.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Nie da się pompować balona bez końca. Kiedyś pęknie – mówi Joanna Lebiedź, ekspertka Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN).
Umorzenie śledztwa ws. śmierci Jolanty Brzeskiej to nie tylko porażka prokuratury, ale całego państwa. Są takie sprawy, które zawsze będą ciążyć rządzącym, bez względu na to, kto w danej chwili sprawuje władzę.
Prokuratura poniosła porażkę – mimo kilkunastu lat prowadzenia postępowania nie wyjaśniła okoliczności śmierci działaczki społecznej Jolanty Brzeskiej. Czy można było zrobić więcej? – Tak, ale na początku śledztwa – komentuje jej córka.
Platforma Home by Zeitgeist powiększyła się o zrewitalizowaną kamienicę na warszawskiej Pradze.
Spółka Matexi Polska uzyskała pozwolenie na użytkowanie budynku na osiedlu przy ul. Sokratesa 11A na warszawskich Bielanach.
Ceny mieszkań się stabilizują. Wśród kupujących jest dziś mniej flipperów i inwestorów - wynika z barometru nastrojów na rynku mieszkaniowym przygotowywanego przez Otodom Analytics dla „Nieruchomości” „Rzeczpospolitej”.
Akademicki badacz rynku nieruchomości przekuje wiedzę w czyn w państwowym podmiocie. Celem zwiększenie dostępności mieszkań.
To, czy darowizna nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
W przypadku sprzedaży egzekucyjnej w miejsce prawa, które wygasło, uprawniony nabywa prawo do zaspokojenia wartości tego prawa z ceny uzyskanej ze sprzedaży obciążonej służebnością nieruchomości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas