Aktualizacja: 19.02.2025 07:17 Publikacja: 06.04.2022 15:04
Foto: Mat. prasowe
- Odsetek ten od trzech lat utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Decyzja o wdrożeniu rozwiązań smart jest najczęściej podyktowana potrzebą zwiększenia komfortu mieszkania. Większość użytkowników zadeklarowała, że jest zadowolona z wybranych rozwiązań i planuje rozbudowę systemu – wskazują autorzy „Raportu o budowie domów" z firmy Oferteo.pl.
W ubiegłym roku na rozwiązania smart zdecydowało się 30 proc. budujących domy. – 23 proc. z nich wybrało pojedyncze, niescentralizowane urządzenia. Pozostali zdecydowali się na centralne systemy sterowania – podają analitycy Oferteo.pl. - Systemy inteligentnego domu są już stosunkowe dobrze znane – tylko 17 proc. nigdy o nich nie słyszało. Dla tych, którzy je znali, ale nie zdecydowali się na nie, problemem często była zbyt wysoka cena (51 proc.).
Polacy kupują za granicą nawet nieruchomości, które będą gotowe dopiero za kilka lat. Wojna nas mocno przestraszyła.
Nasze place budów mogło opuścić nawet 30 proc. ukraińskich pracowników. Im mniejsza firma, tym ubytek siły roboczej relatywnie większy. Duże firmy deweloperskie zapewniają, że harmonogramy oddawania osiedli nie są zagrożone.
Ceny nieruchomości coraz częściej rozjeżdżają się z możliwościami klientów – wynika z barometru nastrojów na rynku mieszkaniowym przygotowanego przez JLL i obido dla „Nieruchomości” „Rzeczpospolitej”.
Dług jednego dewelopera to średnio 41,5 tys. zł. Nieporównywalnie bardziej zadłużeni są podwykonawcy – wskazuje KRD.
Za 55-metrowe mieszkanie z drugiej ręki w stołecznym Śródmieściu zapłacimy średnio 774 tys. zł. W Wesołej – 514 tys.
Wydłuży się okres, w którym inwestorzy będą mogli otrzymać „wuzetkę”. Jeśli jednak gmina, mimo przedłużenia terminu, spóźni się z uchwaleniem planu ogólnego, będzie musiała liczyć się z wypłatą odszkodowań.
Spółki komunalne zarządzające infrastrukturą przesyłową często eksploatują urządzenia posadowione na cudzych nieruchomościach. Na jakich zasadach mogą korzystać z tych gruntów?
Zasiedzenie może obejmować udział we własności lokalu, jednak nie dotyczy sytuacji, w której dana nieruchomość nie została jeszcze wyodrębniona jako samodzielny lokal. Nie jest więc możliwe np. zasiedzenie pokoju.
Unijna dyrektywa uszczelniająca handel w sieci to narzędzie o opóźnionym działaniu. Dlatego potrzebna jest ustawa o rejestrze mieszkań na krótki najem.
Stalowa Form 43.45 to inwestycja spółki Dantex na warszawskiej Pradze-Północ. W miejscu dawnych drewnianych zabudowań powstanie 107 mieszkań.
Kobiety bardziej czują nieruchomości. Dostrzegają więcej szczegółów, a ich ocenę nieruchomości można by nazwać oceną sercem. Często już pierwsza wizyta sprawia, że podejmują decyzję – mówi Joanna Lebiedź, właściciel biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami w Warszawie.
Termin obowiązywania studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (SUiKZP) zostanie wydłużony o pół roku, do 30 czerwca 2026 r. Tym samym samorządy zyskają więcej czasu na przyjęcie planów ogólnych gminy (POG). Nowy termin znajdzie się w nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. 17 stycznia projekt ten został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Zapowiadane w nim zmiany są ważne zarówno dla samorządów, jak i właścicieli działek. Zwłaszcza tych, którym dziś zależy na uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy (decyzji WZ).
Ledwie resort rozwoju ogłosił założenia nowego programu mieszkaniowego, a już pojawiły się pierwsze oferty lokali „z rządową dopłatą”. Czy projekt może wywołać gorączkę na rynku?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas