W Polsce powstaje ok. 80–90 tys. domów rocznie – podaje Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD). Udział deweloperów w tym rynku sukcesywnie rośnie. – W 2016 r. wybudowali 2,8 tys. domów na 80,8 tys. budynków oddanych do użytku w tamtym roku. To 3,47 proc. udziału w rynku – wskazuje PZFD. – Dwa lata później liczba ta wzrosła do 18,9 tys., a w 2019 r. do 22 tys., co stanowiło już 22,11-proc. udział w rynku. W 2020 r. było to 23,6 tys., czyli 24,16 proc.
Rekordy w zasięgu
Rynek nowych domów rozwija się intensywnie w całej Polsce, w każdym województwie, na co zwracają uwagę analitycy portalu Korter. – I choć Polacy często budują domy na własną rękę, udział firm deweloperskich w tym rynku cały czas rośnie. W 2022 r. prognozuje się niemal 30-proc. wskaźnik. Przewiduje się, że w całej Polsce deweloperzy wybudują rekordowo dużo domów – zaznaczają.
Robert Chojnacki, założyciel serwisu tabelaofert.pl, szacuje, że w tym roku możliwy jest nawet 50-proc. wzrost takich inwestycji. – Ile nieruchomości trafi ostatecznie do sprzedaży, zdecyduje rynek, a w szczególności wysokość stóp procentowych i polityka banków wobec firm deweloperskich – zaznacza Robert Chojnacki. Dodaje, że największym zainteresowaniem cieszą cię małe domy do 120 mkw. – Są atrakcyjną alternatywą dla dużo droższych mieszkań.
Pytany o ceny nowych domów mówi, że są bardzo zróżnicowane – są domy po 400 tys., ale też po 2,5 mln zł. – Cena domu zależy od jego lokalizacji, powierzchni, wielkości działki. Na rynku domów posługujemy się ceną metra, tak jak w przypadku mieszkań – dodaje Robert Chojnacki.
Analitycy portalu Korter przypominają, że ceny domów poszły gwałtownie w górę po wybuchu pandemii w ślad za rosnącym szybko popytem.