Rząd chce walczyć skuteczniej ze smogiem. W Polsce to ogromny problem. Z najnowszego rankingu miast o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza pod względem stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że prym wiodą Nowy Targ i Pszczyna. Na liście smogowych rekordzistów przeważają zaś małe miejscowości. W całej pierwszej piętnastce stężenie tej rakotwórczej substancji sięga od 700 do 1800 proc. dopuszczalnej normy. Nie jest więc dobrze.
Czytaj także:
Ocieplenie domów sposobem na smog - będzie więcej pieniędzy na termomodernizację
Pomóc mają nowe przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2021 r. Chodzi o nowelizację z 28 października 2020 r. ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Jej autorem jest rząd.
Chce on uruchomić centralną ewidencję emisyjności budynków. Będą w niej najważniejsze informacje z ogólnopolskiej powszechnej inwentaryzacji kotłów. Umożliwi to zbieranie danych o stanie energetycznym budynków, informacji o wszelkich formach pomocy publicznej (dotacje, preferencyjne kredyty) na termomodernizację lub wymianę kotłów, jak również o formach pomocy społecznej lub innym wsparciu ze środków publicznych udzielanych mieszkańcom tych budynków.