Dofinansowanie na wymianę pieca i termomodernizację domu

Osoby o niskich dochodach będą mogły liczyć na wymianę pieca i termomodernizację całego domu. Powstanie rejestr starych pieców.

Aktualizacja: 24.12.2020 10:10 Publikacja: 24.12.2020 07:52

Dofinansowanie na wymianę pieca i termomodernizację domu

Foto: Adobe Stock

Rząd chce walczyć skuteczniej ze smogiem. W Polsce to ogromny problem. Z najnowszego rankingu miast o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza pod względem stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że prym wiodą Nowy Targ i Pszczyna. Na liście smogowych rekordzistów przeważają zaś małe miejscowości. W całej pierwszej piętnastce stężenie tej rakotwórczej substancji sięga od 700 do 1800 proc. dopuszczalnej normy. Nie jest więc dobrze.

Czytaj także:

Ocieplenie domów sposobem na smog - będzie więcej pieniędzy na termomodernizację

Pomóc mają nowe przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2021 r. Chodzi o nowelizację z 28 października 2020 r. ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Jej autorem jest rząd.

Chce on uruchomić centralną ewidencję emisyjności budynków. Będą w niej najważniejsze informacje z ogólnopolskiej powszechnej inwentaryzacji kotłów. Umożliwi to zbieranie danych o stanie energetycznym budynków, informacji o wszelkich formach pomocy publicznej (dotacje, preferencyjne kredyty) na termomodernizację lub wymianę kotłów, jak również o formach pomocy społecznej lub innym wsparciu ze środków publicznych udzielanych mieszkańcom tych budynków.

Jak tłumaczy rząd, w wielu miejscowościach uruchamiane są instrumenty wsparcia związane z wymianą pieców, podłączeniem do sieci ciepłowniczej lub montażem alternatywnych źródeł energii, jednak działania te prowadzone są bez oparcia na twardych danych. Dlatego wsparcie nie jest efektywnie zarządzane – nie trafia tam, gdzie jest potrzebne, i w takiej formie w jakiej jest niezbędne.

Rząd zamierza również przeznaczyć więcej pieniędzy na: wymianę w domach jednorodzinnych starych węglowych pieców na nowe, przyłączenie do sieci ciepłowniczej oraz docieplenie domów. Wciąż jest ich około 3 mln. Rząd przewiduje pomoc dla właścicieli domów jednorodzinnych. Wymagają one nie tylko wymiany starego pieca węglowego na ekologiczny, ale także termomodernizacji, by ciepło nie uciekało przez nieszczelne okna czy ściany. Szacuje się, że ubóstwem energetycznym jest dotkniętych w Polsce 1,6 mln gospodarstw domowych. A ponad 70 proc. domów jednorodzinnych nie posiada żadnej izolacji cieplnej lub jest bardzo słabo ocieplonych.

Z nowych rozwiązań skorzystają tylko osoby o niskich dochodach, których nie stać ani na wymianę pieca, ani też na termomodernizację.

Nie otrzymają pieniędzy do ręki, trafią one do samorządów. A te przygotują programy termomodernizacyjne i będą je prowadzić. Termomodernizację wykona następnie firma wytypowana przez miasto.

Dzięki ustawie możliwe będzie sfinansowanie nawet 100 proc. kosztów termomodernizacji i wymiany pieców.

Podstawa prawna: nowelizacja z 28 października 2020 r. ustawy o wspieraniu termomodernizacji (DzU z 1 grudnia 2020 r., poz. 2127)

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku