#RZECZoPRAWIE: Łukasz Bernatowicz - komisja weryfikacyjna to organ wykraczający poza polskie ustawodawstwo

- Komisja weryfikacyjna jest organem utworzonym wbrew konstytucji - mówił w czwartkowym programie #RZECZoPRAWIE Tomasza Pietrygi Łukasz Bernatowicz, radca prawny.

Aktualizacja: 06.07.2017 14:25 Publikacja: 06.07.2017 13:38

Łukasz Bernatowicz

Łukasz Bernatowicz

Foto: rp.pl

Radca prawny wyraził pogląd, że komisja jest organem, który wykracza poza polskie ustawodawstwo. Posiada bowiem zbyt wiele kompetencji, co może skutkować podważaniem jej decyzji i spowoduje jeszcze większy chaos w sprawie reprywatyzacji.

Problematyczną kwestią pozostaje również okoliczność, iż sprawą działki zajmuje się także prokuratura. Nie wiadomo zatem czyje ustalenia i decyzje będą miały pierwszeństwo w rozstrzygnięciu sprawy.

Oceniając prace przewodniczącego komisji Bernatowicz wskazał, że w chwili obecnej wyraźnie widać, iż Patryk Jaki nie ma doświadczenia ani w procedurze karnej ani cywilnej. Wyraził również nadzieję, że w trakcie trwania prac komisji nabierze on wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. W opinii radcy, w komisji brakuje  autorytetów prawnych, które byłyby wsparciem merytoryczne prac komisji.

Ekspert przypomniał, że sprawy reprywatyzacyjne były rozstrzygane przez NSA i zaznaczył, że w komisji brak jest osób, które dysponowałyby taką wiedzą jak sędziowie rozstrzygający sprawę.

- Obym się mylił, ale mam wrażenie, że może dojść do sytuacji, w której pewną patologię jaką jest niewątpliwie sprawa reprywatyzacji, zastąpimy drugą – mówił radca.

W opinii Bernatowicza, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz popełniła błąd odmawiając stawienia się przed komisją. W jego opinii nie ma ona prawa dobrowolnie wybierać przed jakimi organami staje.

Dodatkowo, prezydent twierdzi, że współpracuje z komisją na innej płaszczyźnie. Jest to niezrozumiałe, ponieważ jeśli uważa ona, ze organ jest niekonstytucyjny, nie powinna ona podejmować żadnych rozmów z komisją.

Radca wskazał, że mimo, iż sam uważa, że organ został stworzony wbrew konstytucji to jeśli już istnieje należy liczyć się z jego pracami.

- Uważam, że prędzej prokuratura dojdzie do prawdy i to właśnie tam upatruję większej transparentności. W pracach komisji mamy do czynienia z politycznym show, które niekoniecznie idzie w parze dochodzeniem prawdy.

Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok