Tych ustaleń organu nie mogą zastąpić złożone przez projektanta, czy też inwestora wyjaśnienia – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 lutego 2018 r. (sygn. II OSK 2786/17).
Rozstrzygnięcie wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy. W lutym 2013 r. Prezydent Wrocławia zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na wykonanie robót budowlanych związanych z przebudową budynków handlowo – usługowych, remontem elewacji podwórzowych oraz remontem nawierzchni utwardzonych podwórza. W listopadzie 2014 r. przeprowadzono kontrolę ww. robót i wezwano inwestora do przedłożenia określonych dokumentów związanych z inwestycją, a projektanta do złożenia wyjaśnień. Na podstawie przeprowadzonych oględzin oraz dokumentów dostarczonych przez inwestora, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nie stwierdził istotnych odstąpień od warunków określonych w pozwoleniu na budowę, w projekcie budowlanym bądź w przepisach oraz zagrożenia w związku z prowadzonymi robotami budowlanymi. Umorzył więc postępowanie jako bezprzedmiotowe. Stanowisko to podzielił dolnośląski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.
Z rozstrzygnięciem organów nie zgodziła się spółdzielnia mieszkaniowa, która wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu domagając się uchylenia obu wydanych w sprawie decyzji. W uzasadnieniu spółdzielnia wskazała na rażące jej zdaniem: odstępstwa w wykonywanych pracach od dokumentacji projektowej, nieprawidłowość zawartych w nim danych, powiększone gabaryty budynków oraz sprzeczność rysunków technicznych z częścią opisową projektu.
WSA nie uwzględnił skargi spółdzielni (wyrok z 30 maja 2017 r., sygn. II SA/Wr 83/17). Sąd uznał, że nie budzi wątpliwości prawidłowość przeprowadzonego przez organ postępowania dowodowego, a treść uzasadnienia zaskarżonej decyzji nie narusza przepisów procedury w stopniu mającym wpływ na wynik sprawy.
WSA zauważył, że przedmiotowa inwestycja była realizowana na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. W wyniku przeprowadzonego postępowania dowodowego organ doszedł do przekonania, że nie doszło do istotnych odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego. Wymiary budynków odpowiadają wymiarom na rysunkach zatwierdzonego projektu budowlanego. Nie stwierdzono zmian w zakresie kubatury, czy wymiarów zewnętrznych budynków w stosunku do projektu. Organy również trafnie odniosły się do kwestii istotnego odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego w zakresie zmiany zagospodarowania terenu, podnosząc, że projekt budowlany zamienny zatwierdzony decyzją Prezydenta Wrocławia z lutego 2013 r. nie zawiera projektu zagospodarowania terenu sporządzonego na aktualnej mapie dla celów projektowych. W części graficznej projektu znajduje się jedynie rysunek nazwany „planem sytuacyjnym", zaś w części opisowej zawarto informację „nie wprowadza się zmian w zakresie zagospodarowania terenu". Informacja taka znajduje się także w punkcie pn. „Remont nawierzchni utwardzonych szczegółowe dane dotyczące remontowanej nawierzchni utwardzonej z kostki betonowej".