Aktualizacja: 22.02.2025 11:41 Publikacja: 21.01.2022 14:34
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek
Uwłaszczenie z mocy prawa nastąpiło 1 stycznia 2019 r. Zgodnie z przepisami przekształceniu we własność uległy grunty zabudowane na cele mieszkaniowe, czyli m.in. te zabudowane budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi czy mieszkalnymi wielorodzinnymi (w których co najmniej połowę liczby lokali stanowiły lokale mieszkalne).
-Podstawą ujawnienia prawa własności gruntu w księdze wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków jest zaświadczenie potwierdzające przekształcenie. Wydawane jest ono w przypadku gruntów stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Powinno być wydane najpóźniej do końca 2019 r. W dalszym jednak ciągu urzędy rozpoznające wnioski o wydanie zaświadczenia, niejednokrotnie z uporem godnym lepszej sprawy, szukają powodów bądź wręcz pretekstów, aby odmawiać wydania zaświadczeń - podnosi radca orawny Michał Siembab, partner w kancelarii GKR Legal
Konieczne jest uregulowanie zasad otrzymywania tzw. zgód właścicielskich – mówił w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Tomasz Stasiak, partner w kancelarii Wolf Theiss, która jest członkiem stowarzyszenia Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK).
Formuła posiadania gruntu zmieni się we własność również pod nieruchomościami komercyjnymi.
Bloki pod najem powstają u nas – inaczej niż w innych krajach UE – na terenach przeznaczonych pod hotele czy akademiki.
Obrót nieruchomościami położonymi na gruntach oddanych w użytkowanie staje się coraz trudniejszy.
Nałożenie tzw. opłaty adiacenckiej jest możliwe, gdy doszło do wykonania robót budowlanych mających na celu budowę obiektu o charakterze drogi od podstaw, jak i w przypadku istotnego ulepszenia parametrów już istniejącej.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas