Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa oraz Wrocław. To miasta, w których dziś rozwija się już najem instytucjonalny mieszkań (PRS). Okazuje się przy tym, że część budynków przeznaczonych pod wynajem długoterminowy powstała na terenach przeznaczonych nie na funkcję mieszkalną, a na usługową. Czy tak powinno być?
Polska specyfika
– Gdy po raz pierwszy zadałem te pytanie wyspecjalizowanemu w nieruchomościach prawnikowi, odpowiedział z przekonaniem graniczącym z pewnością, że PRS-y będą i mogą powstawać wyłącznie na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową, oznaczonym w planach jako MW. Natomiast na terenach usługowych, oznaczonych jako U, budowane będą wyłącznie „serviced apartments" – wskazuje Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo.
Zastrzega jednak, że opisywana rozmowa odbyła się kilka lat temu, a praktyka rynkowa udowodniła, że sytuacja ma się zgoła inaczej.
– Rzeczywiście można powiedzieć, że obecnie na polskim nadal niewielkim rynku instytucjonalnym budynki z mieszkaniami PRS buduje się zarówno na działkach mieszkaniowych, jak i usługowych, jednak pod warunkiem, że przeznaczenie terenu U w planie miejscowym dopuszcza funkcje zbiorowego zamieszkania czasowego – takie jak hotel, schronisko, dom studencki etc. – wylicza Bojęć.