Aktualizacja: 24.09.2021 11:50 Publikacja: 23.09.2021 20:59
Foto: materiały prasowe
PINK zawnioskowała do resortu sprawiedliwości o przygotowanie przepisów, które wprowadziłyby procedurę wieczystoksięgowego podziału i łączenia nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste. Dlaczego potrzebne są takie regulacje?
Wieczysty użytkownik ma zazwyczaj wpisaną w księgę wieczystą nie jedną, a kilka działek. Potrzeba przeniesienia kilku z nich do nowej księgi wieczystej pojawia się najczęściej, gdy użytkownik planuje inwestycję składającą się z kilku budynków, np. mieszkaniowego oraz komercyjnych, i zamierza wziąć kredyty na każdą z nich. W takiej sytuacji chcąc dokonać podziału musi – wedle obowiązującego stanu prawnego, który w ocenie stowarzyszenia PINK jest głęboko niesatysfakcjonujący – przed przeniesieniem działki geodezyjnej do nowej księgi wieczystej uzyskać zgodę właścicielską. Czyli zgodę wydaną w imieniu Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego (j.s.t.). Taka zgoda w żaden sposób nie jest uregulowana, nie ma żadnych terminów na jej wydanie i j.s.t. może podejść do takiego wniosku w sposób dowolny. Względnie może obwarować wydanie zgody jakimiś warunkami, które również w żaden sposób nie są uregulowane prawnie.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Deweloper powiększa swoje polskie portfolio o park logistyczny w Gdańsku. Obiekt ma niemal 43 tys. mkw. powierzchni.
Pieniądze z emisji obligacji są niezbędne do realizacji strategii budowania 400 tys. mkw. magazynów rocznie. Część nieruchomości chcemy zostawić we własnym portfelu, by czerpać przychody z najmu – mówi Tomasz Mika, członek zarządu 7R.
The Shire – Beyond Coworking, operator elastycznych biur, zajął 3,2 tys. mkw. powierzchni w kompleksie Wilanów Office Park.
Deweloper CTP wybuduje pod Poznaniem park biznesowy o powierzchni ponad 50 tys. mkw.
Deweloper uzyskał 9,1 mln euro finansowania na budowę parku logistycznego w Głuchowie pod Poznaniem.
Firma Promatic podpisała długoterminową umowę najmu powierzchni w biurowcu Wola Center w Warszawie.
Po emisji pierwszej transzy zielonych obligacji deweloper magazynowy zadebiutuje na Catalyst.
Deweloperzy biurowi są ostrożni. Nie budują wielu obiektów, co może skutkować tzw. luką podażową. W cenie są nowoczesne, ekologiczne powierzchnie. Firmy będą konkurować o najlepsze biura, co podbije koszty ich wynajmu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas