Czy jest podatek po sprzedaży lokalu w Polsce, jeśli przychód zostanie wydany na dom w Szwecji?

Publikacja: 04.11.2009 16:00

Czy jest podatek po sprzedaży lokalu w Polsce, jeśli przychód zostanie wydany na dom w Szwecji?

Foto: www.sxc.hu

[b][i]Jakie opłaty/podatki zapłacę, jeśli sprzedam mieszkanie w Polsce, a kupię mieszkanie lub dom w Szwecji?[/i][/b]

[i]- I.A.[/i]

[b]Odpowiadają Barbara Biryło i Paweł Gniadek, [link=http://www.ikg.pl]Kancelaria Podatkowa Ignaczak Kacprzak Gniadek[/link] w Szczecinie:[/b]

Podatek od przychodów ze sprzedaży nieruchomości trzeba zapłacić wtedy, gdy transakcja zostanie dokonana przed upływem pięciu lat od nabycia lub wybudowania oraz nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej. Taka jest ogólna reguła wynikająca z art. 10 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link]. Bieg pięcioletniego okresu należy liczyć od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Jeśli najpierw został nabyty grunt, a dopiero po później zbudowano na nim budynek, bieg okresu pięcioletniego jest liczony od daty nabycia gruntu.

Zasady opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości zmieniały się kilkakrotnie w ciągu ostatnich lat. Podatnik musi najpierw ustalić, które przepisy znajdą zastosowanie w jego przypadku. Decyduje data nabycia sprzedawanej nieruchomości.

[b]W przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej do 31 grudnia 2006 roku[/b] zastosowanie będzie miała ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007. W art. 28 tej ustawy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nabytej do końca roku 2006 opodatkowany jest w formie ryczałtu 10% podatkiem dochodowym. Podatek trzeba zapłacić w ciągu 14 dni od zbycia nieruchomości. Jeśli jednak w tym terminie podatnik złoży oświadczenie, że uzyskany przychód przeznaczy w ciągu dwóch lat na wskazane w ustawie cele mieszkaniowe, to przychód w części wydatkowanej na takie cele korzysta ze zwolnienia. Wśród wydatków mieszkaniowych uprawniających do zwolnienia znajdują się między innymi wydatki:

- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

Jeśli jednak podatnik w ciągu dwóch lat nie wyda środków uzyskanych ze sprzedaży na wyżej wymienione cele, to następnego dnia po upływie dwóch lat zobowiązany jest wpłacić do urzędu skarbowego podatek wraz z należnymi odsetkami. Odsetki za okres od sprzedaży nieruchomości do upływu dwóch lat nalicza się w połowie wysokości odsetek budżetowych. Należy także wspomnieć, że podatnik zachowa prawo do zwolnienia nawet wtedy, gdy nie złoży oświadczenia w terminie 14 dni. Wystarczy, że uzyskany przychód faktycznie wyda na cele wymienione w ustawie. Zapłacony zryczałtowany podatek zostanie mu zwrócony.

W przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej przed 1 stycznia 2007 roku, urzędy skarbowe stały na stanowisku, iż nabycie domu na terenie UE (np. w Szwecji) nie uprawnia do skorzystania ze zwolnienia od podatku, ponieważ nie kwalifikuje się do celów wymienionych w art. 21 ust.1 pkt. 32. Jednakże wyrok WSA w Warszawie z 14 września 2009 r. (III SA/Wa 942/09), wskazuje iż, „podatnik który za pieniądze ze sprzedaży mieszkania w Polsce kupił inne mieszkanie na terenie UE, mógł skorzystać ze starej ulgi mieszkaniowej w podatku dochodowym od osób fizycznych” Według sądu zwolnienie powinno obejmować również tych, którzy pieniądze ze sprzedaży nieruchomości wydali na cele mieszkalne na terenie UE.

[b]Jeśli podatnik nabył sprzedawane mieszkania w okresie między 1 stycznia 2007 a 31 grudnia 2008[/b] podstawę obliczenia podatku stanowi dochód uzyskany z tej sprzedaży. Dochód ten ustala się obliczając różnice pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży a udokumentowanymi kosztami, do których należy zaliczyć m.in. koszty nabycia bądź wytworzenia nieruchomości oraz poniesione nakłady w celu podniesienia wartości. Od tak uzyskanego dochodu nalicza się podatek w wysokości 19% dochodu. Czyli z dniem 1 stycznia 2007 roku w miejsce 10% podatku od przychodu pojawił się podatek od dochodu w wysokości 19% dochodu. Inny jest również termin rozliczenia i zapłaty podatku - przypada razem z terminem złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy.

Osoba, która sprzedaje mieszkanie lub dom nabyte w latach 2007-2008 może skorzystać z tzw. ulgi meldunkowej. Nie musi płacić podatku, jeśli była zameldowana w budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Dodatkowo musi złożyć w urzędzie skarbowym - w terminie złożenia zeznania rocznego - stosowne oświadczenie, iż spełnia warunki do tego zwolnienia. Zwolnienie ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków.

[b]Przy sprzedaży mieszkania nabytego po 31 grudnia 2008 r.[/b], posiadanego krócej niż 5 lat, podstawę opodatkowania stanowi dochód uzyskany z tej sprzedaży. Stawka podatku wynosi 19% uzyskanego dochodu obliczonego zgodnie z art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże sprzedaż ta może skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 tej ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 roku. W świetle tego przepisu zwolnieniu podlegają dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych , jeśli w okresie dwóch lat od zbycia, nie później jednak niż w ciągu dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, uzyskany przychód zostanie przeznaczony na cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 25-30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Są to między innymi:

- zakup domu lub mieszkania, gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, prawa wieczystego użytkowania takiego gruntu, budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego (w tym również położonego w innym kraju Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego bądź w Szwajcarii),

- spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego wcześniej przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na wymienione w ustawie własne cele mieszkaniowe.

Wynika z tego, że dochód uzyskany ze sprzedaży domu nabytego w roku 2009 i przeznaczony na zakup domu w Szwecji w ciągu dwóch lat od daty sprzedaży domu w Polsce, korzystałby ze zwolnienia od podatku. Kwotę dochodu zwolnionego od podatku stanowi iloczyn uzyskanego dochodu i udziału wydatków poniesionych przez podatnika na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

[b]Jeśli czytelniczka jest tzw. nierezydentem (posiada miejsce zamieszkania w Szwecji)[/b], to w jej przypadku miałaby zastosowanie Konwencja między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Art. 6 tej Konwencji stanowi, iż „dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z majątku nieruchomego (włączając dochód z gospodarstwa rolnego lub leśnego), położonego w drugim Umawiającym się Państwie, może być opodatkowany w tym drugim Państwie” . W świetle art. 3 ust 2a i 2b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne nie mające zamieszkania na terytorium Polski podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów osiągniętych na terytorium Polski. Za takie dochody (przychody) uważa się między innymi dochody z tytułu sprzedaży nieruchomości. Sprzedaż domu w Polsce opodatkowana więc byłaby w Polsce na gruncie polskich przepisów podatkowych.

[i] Masz pytanie, my znajdziemy odpowiedź: [mail=serwisnieruchomosci@rp.pl]serwisnieruchomosci@rp.pl[/mail][/i]

[b][i]Jakie opłaty/podatki zapłacę, jeśli sprzedam mieszkanie w Polsce, a kupię mieszkanie lub dom w Szwecji?[/i][/b]

[i]- I.A.[/i]

Pozostało jeszcze 98% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce