Aktualizacja: 24.06.2019 08:14 Publikacja: 24.06.2019 08:14
Foto: 123RF
Skarbówka nie zgadza się zwykle na zwolnienie z PIT, jeśli ktoś zamierza wynająć nowe mieszkanie. Niekiedy jednak daje się przekonać, że najem nie przeszkadza w realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych.
Taką korzystną interpretację (nr 0113-KDIPT2-1.4011.187.2019.2.MD) otrzymała podatniczka, która w 2017 r. nabyła mieszkanie w spadku po siostrze. Obecnie mieszka z mężem w domu jednorodzinnym, więc nie miała potrzeby zamieszkać w odziedziczonym lokalu. Doszła jednak do wniosku, że w przyszłości ze względu na stan zdrowia – kłopoty z kręgosłupem – chce zmienić dom na mieszkanie. Lokal nabyty w spadku nie spełnia tych warunków, ponieważ znajduje się na trzecim piętrze bez windy. Dlatego kobieta sprzedała go jeszcze w 2017 r. i w 2019 r. kupiła mieszkanie w nowym bloku, z windą. Napisała, że nowa nieruchomość będzie służyła w przyszłości jej własnym celom mieszkaniowym. Stanie się to w momencie, kiedy ze względu na problemy zdrowotne nie będzie mogła korzystać z domu. Jak sama przypuszcza, przeprowadzi się nie wcześniej niż za dziesięć lat. Do tego czasu jednak, żeby mieszkanie nie stało puste, chciałaby je wynająć.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Sprzedający w internecie dostają wezwania do podania swoich danych. I boją się, że będą musieli zapłacić podatek. Eksperci uspokajają: od listu z portalu do kontroli z urzędu droga daleka. A wezwania to tylko wypełnienie obowiązków z Dyrektywy DAC7.
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas