Jak zalegalizować dom letniskowy wybudowany z naruszeniem prawa

Wybudowany z naruszeniem prawa dom letniskowy można zalegalizować, ale pod pewnymi warunkami.

Aktualizacja: 19.09.2014 11:08 Publikacja: 19.09.2014 10:36

Jak zalegalizować dom letniskowy wybudowany z naruszeniem prawa

Foto: www.sxc.hu

Samowole zdarzają się nie tylko w małych miejscowościach i na wsiach. Również na działkach rekreacyjnych. Popełniony przy budowie błąd można jednak naprawić, choć nie jest to proste.

Rodzaje naruszeń

W zależności od rodzaju samowoli przepisy prawa budowlanego przewidują różne legalizacje. W przypadku braku pozwolenia na budowę domu lub jego rozbudowę (np. o ganek) właściwa będzie procedura określona w art. 48 ust. 2 prawa budowlanego. Przepis ten stawia kilka warunków. Należy spełnić je łącznie, w przeciwnym razie to, co się nielegalnie postawiło, trzeba będzie rozebrać.

Zgodność i opłata

Najpierw inspektor nadzoru budowlanego sprawdza, czy domek narusza przepisy. Najważniejszymi aktami prawnymi, jakie bierze pod uwagę, są: ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Jeżeli inspektor dojdzie do wniosku, że samowola nie narusza tych przepisów, przeprowadzi postępowanie legalizacyjne i ustali opłatę legalizacyjną. Dopiero po jej zapłaceniu zalegalizuje samowolę.

W postępowaniu legalizacyjnym powiatowy inspektor nadzoru budowlanego najpierw bada, czy dany obiekt można zalegalizować. Jeżeli tak, wszczyna postępowanie z urzędu. Następnie od właściciela działki żąda dostarczenia konkretnych dokumentów. Potrzebne będą:

- gdy budowa domku nie jest jeszcze skończona – projekt budowlany (określający roboty wykonane i roboty do wykonania); trzeba pamiętać, że projekt musi być dodatkowo sprawdzony przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane;

- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (chodzi przede wszystkim o prawo własności lub użytkowania wieczystego albo zgodę właściciela działki).

Budowa domku letniskowego bez pozwolenia słono kosztuje. Opłatę wylicza się na podstawie wzoru zawartego w prawie budowlanym. Stawkę 500 zł mnoży się przez 50 i przez odpowiedni współczynnik: kategorii obiektu i jego wielkości (określa je załącznik do prawa budowlanego). Dla domku letniskowego wniesie ona aż 25 tys zł.

Po wpłynięciu pieniędzy na numer rachunku podanego przez nadzór inspektor wydaje decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwolenie na wznowienie robót budowlanych albo projektu budowlanego (dla budowy ukończonej). W obu wypadkach nakłada obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Zostanie ono wydane dopiero po przeprowadzeniu obowiązkowej kontroli przez nadzór budowlany. Chodzi o to, by sprawdzić, czy budowę przeprowadzono zgodnie z ustaleniami i warunkami określonymi w decyzji.

Łagodniejsze rygory obowiązują w wypadku nielegalnego remontu lub przebudowy domku. Nie trzeba wtedy płacić opłaty legalizacyjnej czy kar. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nadzór może nałożyć obowiązek doprowadzenia obiektu do stanu zgodnego z przepisami.

Taryfa ulgowa

Może to być np. obowiązek zamurowania nielegalnie wykonanych okien w ścianie budynku usytuowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy z działką sąsiednią. Przy samowolnie wykonanym remoncie postępowania są zwykle umarzane z powodu braku możliwości wskazania robót doprowadzających obiekt do stanu zgodnego z prawem. Takie umorzenie jest specyficzną legalizacją.

Samowole zdarzają się nie tylko w małych miejscowościach i na wsiach. Również na działkach rekreacyjnych. Popełniony przy budowie błąd można jednak naprawić, choć nie jest to proste.

Rodzaje naruszeń

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Zawody prawnicze
Jeden na trzech aplikantów nie zdał egzaminu sędziowskiego. „Zabrakło czasu”
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce