Osoby niepełnosprawne mogą uczestniczyć w turnusach rehabilitacyjnych. Raz w roku mają szansę otrzymać na nie dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Turnus rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych
Turnus rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych stanowi połączenie aktywnej rehabilitacji z wypoczynkiem. Trwa co najmniej 14 dni. Może być organizowany zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej. Odbywa się w zorganizowanych grupach, które liczą przynajmniej 20 osób. Uczestnicy w danej grupie mają – ze względu na rodzaj niepełnosprawności – podobne potrzeby w zakresie rehabilitacji. W związku z tym opracowywany jest odpowiedni do ich schorzeń program rehabilitacji, który realizowany jest przez kadrę specjalistów.
Turnus rehabilitacyjny – w przeciwieństwie do pobytu sanatoryjnego – skupia się nie tylko na indywidualnej rehabilitacji leczniczej. Istotny, obok poprawy stanu zdrowia, jest tutaj rozwój aktywności społecznych. Uczestnicy turnusu rehabilitacyjnego są więc mobilizowani do samodzielności, rozwoju osobistego i kontaktów z otoczeniem.
Kto może wziąć udział w turnusie rehabilitacyjnym?
W turnusie rehabilitacyjnym mogą wziąć udział osoby niepełnosprawne posiadające ważne orzeczenie o:
- zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności,
- o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów,
- o niepełnosprawności, wydane przez ukończeniem 16. roku życia.