Znaczne dopłaty do turnusu rehabilitacyjnego dla osób z niepełnosprawnością. I dodatkowy urlop

Turnus rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych to szansa na poprawę stanu zdrowia, ale również na wypoczynek i rozwój umiejętności społecznych. Kto może wziąć w nim udział? Na jakich zasadach przyznawane jest dofinansowanie? Oto przydatny informator.

Publikacja: 28.09.2024 07:24

Turnus rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych: Kto może wziąć w nim udział?

Turnus rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych: Kto może wziąć w nim udział?

Foto: Adobe Stock

Osoby niepełnosprawne mogą uczestniczyć w turnusach rehabilitacyjnych. Raz w roku mają szansę otrzymać na nie dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Turnus rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych

Turnus rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych stanowi połączenie aktywnej rehabilitacji z wypoczynkiem. Trwa co najmniej 14 dni. Może być organizowany zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej. Odbywa się w zorganizowanych grupach, które liczą przynajmniej 20 osób. Uczestnicy w danej grupie mają – ze względu na rodzaj niepełnosprawności – podobne potrzeby w zakresie rehabilitacji. W związku z tym opracowywany jest odpowiedni do ich schorzeń program rehabilitacji, który realizowany jest przez kadrę specjalistów.

Turnus rehabilitacyjny – w przeciwieństwie do pobytu sanatoryjnego – skupia się nie tylko na indywidualnej rehabilitacji leczniczej. Istotny, obok poprawy stanu zdrowia, jest tutaj rozwój aktywności społecznych. Uczestnicy turnusu rehabilitacyjnego są więc mobilizowani do samodzielności, rozwoju osobistego i kontaktów z otoczeniem.

Kto może wziąć udział w turnusie rehabilitacyjnym?

W turnusie rehabilitacyjnym mogą wziąć udział osoby niepełnosprawne posiadające ważne orzeczenie o:

  • zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności,
  • o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów,
  • o niepełnosprawności, wydane przez ukończeniem 16. roku życia.

Osobie posiadającej umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności przysługuje – zgodnie z ustawą – dodatkowy urlop w wymiarze do 21 dni z przeznaczeniem na turnus rehabilitacyjny.

Czytaj więcej

Tracą ważność orzeczenia o niepełnosprawności. Ważny termin mija we wrześniu

Dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego ze środków PFRON

Każda osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego ze środków PFRON. W tym celu musi posiadać wniosek o skierowanie na turnus wystawione przez lekarza prowadzącego.

Poza tym osoby ubiegające się o dofinansowanie muszą spełniać kryterium dochodowe. Aby otrzymać dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego, przeciętny miesięczny dochód na osobę obliczony za kwartał poprzedzający złożenie wniosku nie może przekraczać kwoty:

  • 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia na osobę w gospodarstwie domowym liczącym przynajmniej dwie osoby;
  • 65 proc. przeciętnego wynagrodzenia w przypadku gospodarstwa jednoosobowego.

Jeśli wspomniana kwota zostanie przekroczona, wówczas dofinansowanie pomniejszone zostaje o kwotę przekroczenia. Pomniejszenie to może jednak nie zostać zastosowane w przypadku trudnej sytuacji losowej lub materialnej osoby niepełnosprawnej.

Pierwszeństwo dofinansowania mają osoby:

  • posiadające orzeczenie o zaliczeniu do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
  • posiadające orzeczenie równoważne,
  • niepełnosprawne w wieku do 16 lat lub w wieku do 24 lat uczące się i niepracujące (bez względu na stopień niepełnosprawności).

Czytaj więcej

Jak wypłacić pieniądze z PPK? I ile się na tym traci?

Dofinansowanie pobytu opiekuna na turnusie rehabilitacyjnym

Ze środków PFRON można otrzymać również dofinansowanie kosztów pobytu opiekuna na turnusie rehabilitacyjnym. Jest to możliwe w przypadku osoby:

  • z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności,
  • posiadającej orzeczenie równoważne,
  • niepełnosprawnej w wieku do 16 lat wymagającej pomocy w codziennym funkcjonowaniu.

O tego rodzaju dofinansowanie można ubiegać się pod warunkiem, że lekarz we wniosku o skierowanie na turnus uzasadni konieczność pomocy osobie niepełnosprawnej przez opiekuna.

Opiekun nie może być członkiem kadry na turnusie rehabilitacyjnym i nie może też być osobą niepełnosprawną wymagającą opieki innej osoby. Musi to być osoba, która ukończyła 18 lat lub – w przypadku wspólnie zamieszkującego członka rodziny – osoba, która ukończyła 16 lat.

Czytaj więcej

30 września upływa ważny termin związany z urlopem. Zostało mało czasu

Wysokość dofinansowania

Dofinansowanie pobytu na turnusie rehabilitacyjnym osoby niepełnosprawnej i jej opiekuna wynosi:

  • 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności; osoby niepełnosprawnej w wieku do 16. roku życia; osoby niepełnosprawnej w wieku 16-24 lat uczącej się i niepracującej, bez względu na stopień niepełnosprawności;
  • 27 proc. przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności;
  • 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności;
  • 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności
  • 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia – dla opiekuna osoby niepełnosprawnej.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach, takich jak wyjątkowo trudna sytuacja życiowa osoby niepełnosprawnej, dofinansowanie może zostać podwyższone do 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Wyższe dofinansowanie może otrzymać też opiekun.

Z dofinansowania można skorzystać tylko raz w ciągu roku kalendarzowego. Kwota dofinansowania jest przekazywana bezpośrednio na rachunek bankowy organizatora turnusu. Dofinansowanie z PFRON nie może obejmować uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych organizowanych przez NFZ, ZUS i KRUS.

Czytaj więcej

Seniorzy muszą uważać przy kupnie biletu na PKP. W tę "pułapkę" łatwo wpaść

Wniosek o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego

Wypełniony wniosek o dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego z PFRON należy złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania. Można też zrobić to elektronicznie przez system SOW (System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON). Wniosek powinien zawierać oświadczenie o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie oraz o liczbie osób we wspólnym gospodarstwie domowym. Do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz wniosek lekarza prowadzącego o skierowanie na turnus rehabilitacyjny.

Wybór organizatora turnusu i ośrodka

Czas na rozpatrzenie wniosku – od momentu jego kompletnego złożenia – wynosi 30 dni. Następnie uczestnik turnusu, po otrzymaniu pozytywnej decyzji o dofinansowaniu, musi wybrać miejsce i organizatora turnusu. Ma na to 30 dni, licząc od dnia otrzymania informacji o przyznaniu dofinansowania. Nie może zrobić tego jednak później niż na 21 dni przed rozpoczęciem turnusu.

PCPR ma 7 dni na sprawdzenie, czy wybrany przez osobę niepełnosprawną ośrodek ma uprawnienia do przyjmowania osób z takimi dysfunkcjami i schorzeniami, jakie ta osoba posiada i jakie określone zostały w jej orzeczeniu lub wniosku lekarskim. PCPR sprawdza także, czy wybrany organizator ma uprawnienia do organizowania określonego rodzaju turnusu rehabilitacyjnego. Jeśli ośrodek lub organizator nie spełniają określonych wymogów, PCPR informuje o tym fakcie osobę niepełnosprawną. Ta natomiast musi dokonać zmiany ośrodka lub organizatora. W przeciwnym wypadku utraci prawo do przyznanego dofinansowania.

Czytaj więcej

Rejestracja odmawia wizyty u lekarza, bo nie ma terminów? Jakie są przepisy

Na Portalu Informacyjno-Usługowym EMPATIA znajduje się wyszukiwarka ośrodków i organizatorów turnusów rehabilitacyjnych. Wyszukiwanie możliwe jest według wielu kryteriów, w tym m.in. rodzaju turnusu, rodzaju dysfunkcji lub schorzenia czy lokalizacji ośrodka.

Ośrodek rehabilitacyjny: Jakie warunki musi spełniać?

Ośrodki, w których organizowane są turnusy rehabilitacyjne, muszą być wpisane do specjalnego rejestru wojewody. Aby tak się stało, powinny spełniać określone standardy. Ośrodki rehabilitacyjne muszą przede wszystkim posiadać:

  • bazę noclegową i żywieniową dla minimum 20 osób;
  • gabinet lekarski lub zabiegowy;
  • zaplecze umożliwiające realizację aktywnych form rehabilitacji;
  • infrastrukturę dostosowaną do potrzeb grupy osób niepełnosprawnych ze względu na rodzaj niepełnosprawności oraz ich ograniczenia i potrzeby.

Czytaj więcej

Będzie dodatek do renty socjalnej. Sejm zdecydował

Osoby niepełnosprawne mogą uczestniczyć w turnusach rehabilitacyjnych. Raz w roku mają szansę otrzymać na nie dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Turnus rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych

Pozostało 98% artykułu
Czym jeździć
Nowa Skoda Kodiaq. Liczą się konie mechaniczne czy design?
Tu i Teraz
Nowa Skoda Superb. Komfort w parze z technologią
Zdrowie
Rejestracja odmawia wizyty u lekarza, bo nie ma terminów? Jakie są przepisy
Nieruchomości
Czy można palić gałęzie i liście na swojej działce? Przepisy nie pozostawiają wątpliwości
Praca, Emerytury i renty
1500 zł miesięcznie od 1 października. Którzy rodzice mogą liczyć na nowe wsparcie?