Aktualizacja: 22.11.2024 01:57 Publikacja: 24.04.2023 07:20
Foto: Fotorzepa / Marta Bogacz
Projekt dotyczy umożliwienia osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji zakupu biletów miesięcznych imiennych, uprawniających do przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej. Wszystko z ulgą 49 proc. identyczną jak w przypadku posiadanego przez nich prawa do zakupu biletów jednorazowych.
Posłowie uznali, że to najważniejsza zmiana w ustawie o transporcie zbiorowym wobec osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji. Skoro mają one prawa do przejazdów jednorazowych ze zniżką, to powinny mieć również uprawnienie do przejazdów miesięcznych – uzasadniają autorzy projektu nowelizacji.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Przedsiębiorcy jeszcze poczekają na podwyżkę wysokości miesięcznej dopłaty do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, finansowanej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W popularnej nawigacji od Google będzie można zgłaszać opóźnienia występujące w komunikacji publicznej. Nowa funkcja w Mapach Google ma pojawić się najpierw w Stanach Zjednoczonych, ale z czasem ma być udostępniona także w innych krajach.
Pracodawcy nie mogą ujawnić lekarzom medycyny pracy, co niepokoi ich u podwładnych, zaś rekrutacja kandydatów z niepełnosprawnościami to dla nich pole minowe.
Niepełnosprawny przedsiębiorca, który uzyska prawo do wakacji składkowych za grudzień 2024 r., nie otrzyma za ten miesiąc refundacji składek emerytalnej i rentowej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Kielce wprowadzają "muzyczne przystanki". Obok zapowiedzi słownych słychać będzie odgłosy pociągów, ptaków czy... kibiców Korony. Podobne rozwiązania już wcześniej ruszyły w innych miastach.
Posłowie partii Razem wniosą do Sejmu propozycje zmian prawnych, aby osoby z umiarkowaną lub znaczną niepełnosprawnością wyłączyć z wzywania przed komisję kwalifikacyjną.
Pracownicy z niepełnosprawnością ze względu na stan zdrowia mogą liczyć na szereg przywilejów związanych z wykonywaniem pracy zawodowej. Przedsiębiorca, który chce zatrudnić takie osoby, ma jednak obowiązek zapewnienia im odpowiednich warunków.
Ośrodki, w których funkcjonuje transport publiczny, mogą ubiegać się o dotacje na jego rozwój. Musi on opierać się na ekologicznych rozwiązaniach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas