Przełom w leczeniu ukąszeń węży

Naukowcy z DTU, Cambridge i Kostaryki stworzyli technologię produkcji antidotum na jad węża z zastosowaniem ludzkich przeciwciał. Mogą one znacznie poprawić jakość leczenia po ukąszeniu węża i unikać ciężkich powikłań, które mogą powodować obecnie stosowane przeciwciała pobierane z końskiej surowicy.

Aktualizacja: 08.10.2018 15:48 Publikacja: 08.10.2018 15:41

Przełom w leczeniu ukąszeń węży

Foto: AdobeStock

Eksperymentalna antytoksyna została opracowana przeciwko dendrotoksynom najbardziej jadowitego węża Afryki - czarnej mamby. Eksperymenty przeprowadzono we współpracy Duńskiego Uniwersytetu Technicznego, Instituto Clodomiro Picado w Kostaryce i IONTAS w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Wyniki zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie "Nature Communications". Andreas Hougaard Laustsen, profesor nadzwyczajny w DTU Bioengineering, szacuje, że odkrycia te mogą doprowadzić do zmiany paradygmatu w leczeniu ukąszeń węży.

"Krokiem naprzód w naszych eksperymentach jest to, że wykorzystaliśmy metodę biotechnologiczną służącą do znalezienia, a następnie namnożenia ludzkich przeciwciał w laboratorium – podkreśla Andreas Hougaard Laustsen. "Zastosowaną metodę można wykorzystać do wykrywania ludzkich przeciwciał w laboratorium poprzez symulację ludzkiego układu odpornościowego, dzięki czemu możemy uniknąć wstrzykiwania pacjentom jadu węża”.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Nauka
Kiedy gospodarki są w szoku? Co i jak kształtuje cykle koniunkturalne
Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?
Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki