Justyna Olszewska

Ojcowie wielkiej rewolucji naukowej.

Wielka rewolucja naukowa ma trzech ojców: Kopernika, Galileusza i Newtona. Pierwszy przełamał dogmat, drugi doświadczalnie potwierdził nową teorię, a trzeci zbudował pod nią numeryczny opis świata przewidujący zachodzące w nim zjawiska.

Tytoń – indiańska zemsta na Europejczykach

16 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. To doskonała okazja, żeby przypomnieć skąd się wziął najbardziej zabójczy nałóg w historii ludzkości.

Nie należy odrzucać śmiałych hipotez naukowych

Choć niektóre postulaty naukowe wydają się początkowo niedorzeczne, to historia nauki dowodzi, że często mylą się ci, którzy je wyśmiewają. Tak było na przykład z teorią ruchów płyt kontynentalnych Alfreda Wegenera.

Fabryka ciała ludzkiego i Wesaliusz. Część II

Nikt tak bardzo nie przyśpieszył rozwoju medycyny jak flamandzki uczony Andreas Vesalius. Jego siedmioczęściowe dzieło „Budowa ludzkiego ciała” było pierwszym drukowanym podręcznikiem anatomii.

Fabryka ciała ludzkiego. Część I

Do XVI wieku europejska medycyna była w powijakach. Papieski zakaz przeprowadzania sekcji zwłok skutecznie blokował rozwój wiedzy o anatomii. Paradoksalnie dopiero pojawienie się w Europie broni palnej przyczyniło się do przełamania tej przeszkody.

Okulary zawdzięczamy mistrzom z Murano

Nauka nie rozwinęłaby się, gdyby nie naukowcy nie posiadali odpowiednich instrumentów badawczych. A wśród tych najważniejsze okazały się urządzenia, w których zastosowano czyste szkło i zwierciadła.

Nie tylko „Antygona” powinna być lekturą szkolną

Po długiej dyskusji na temat listy obowiązkowych lektur, MEN łaskawie pozostawiło na niej najsłynniejszą tragedię Sofoklesa. Jednak „Antygona” nie wystarczy, żeby zrozumieć archaiczną Grecję. A co z dziełami Ajschylosa i Eurypidesa?

Jak ziemniak zmienił historię

„Nikt … nie będzie traktował ziemniaka jako zwykłego warzywa. Prędzej już jako narządzie losu” – napisał w 1936 r. botanik E.A. Bunyard. Miał rację. Ziemniak stał się przyczyną największej katastrofy humanitarnej w dziejach Imperium Brytyjskiego.

Odkrycie, który świadczy o splendorze epoki Średniego Państwa

Międzynarodowy zespół archeologów odkrył liczący 4000 lat grobowiec, w którym zachowały się w doskonałym stanie dwie bogato zdobione trumny.

Chirurgia narodziła się w epoce kamienia łupanego

Do niedawna uważano, że pierwsze operacje chirurgiczne zaczęto wykonywać ok. 7 tys. lat temu w epoce kamienia łupanego i były to głównie trepanacje czaszki. Odkrycie z Borneo wskazuje jednak, że pierwszy znany zabieg wykonano już 31 tys. lat temu.