Legendarny zegar odlicza czas do katastrofy klimatycznej

Metronome, słynny cyfrowy zegar umieszczony w samym sercu Manhattanu, informował dotychczas, jaką mamy godzinę. Teraz stał się jednak przypomnieniem i ostrzeżeniem przed nadciągają katastrofą klimatyczną. Zatrzyma się w momencie, gdy temperatura na Ziemi podniesie się o 1,5 stopnia.

Aktualizacja: 22.09.2020 15:50 Publikacja: 22.09.2020 15:41

Legendarny zegar odlicza czas do katastrofy klimatycznej

Foto: Twitter, Max Online

adm

Znajdujący się przy Union Square Metronome jest ogromnym, cyfrowym zegarem, który powstał w 1999 roku, i jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji w Nowym Jorku. Ma niemal 19 metrów szerokości i dotychczas pokazywał godzinę - co do sekundy, a nawet ich ułamków.

Ze względu na to, że coraz częściej mówi się o zmianach klimatycznych, zegar został przeprogramowany tak, aby przypominał o zbliżającej się katastrofie.

W sobotę 19 września o godzinie 3:20 czasu nowojorskiego na zegarze pojawiła się informacja „The Earth has a deadline”. Następnie zobaczyć można było ciąg cyfr: 7:103:15:40:07. Metronome pokazał lata, dni, godziny, minuty i sekundy, które pozostały nam do krytycznego punktu. Godzina 00:00 wybije w momencie, gdy temperatura na Ziemi podniesie się o 1,5 stopnia. Według szacunków naukowców zostało nam około siedmiu lat.

Instalacja opracowana została przez artystów Gana Golana i Andrew Boyda, którzy współpracowali z badaczami z Mercator Research Institute on Global Commons and Climate Change. Twórcy projektu chcieli zmotywować społeczeństwo do podjęcia działań, które zminimalizują skutki katastrofy klimatycznej.

- To nasz sposób na wykrzyczenie tej liczby - powiedział Golan przed rozpoczęciem odliczania. - Świat dosłownie na nas liczy - dodał. - To prawdopodobnie najważniejsza liczba na świecie. Za pośrednictwem pomników społeczeństwo często pokazuje, co jest ważne, co jest w centrum uwagi - zaznaczył.

Zegar można zobaczyć do 27 września, dnia, w którym kończy się Szczyt Klimatyczny w Nowym Jorku. Czas, który pozostał do katastrofy można także sprawdzać na bieżąco na stronie climateclock.world. Za jej pośrednictwem można również stworzyć własny zegar, aby wesprzeć działania zapobiegające zmianom klimatu.

Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań
Nauka
Zanika umiejętność pisania. Logika i gramatyka zaczynają przerastać młode pokolenie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nauka
Kwietniowa pełnia już wkrótce. Kiedy Różowy Księżyc rozświetli niebo?