Moderna testuje na ludziach wieloszczepową szczepionkę przeciw grypie

Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna poinformowała i przyjęciu pierwszych uczestników badania szczepionki mRNA, która jest skierowana przeciwko wielu szczepom grypy.

Aktualizacja: 07.07.2021 18:16 Publikacja: 07.07.2021 18:07

Moderna testuje na ludziach wieloszczepową szczepionkę przeciw grypie

Foto: AFP

Moderna zamierza zrekrutować 180 dorosłych osób w Stanach Zjednoczonych do części badania fazy 1/2, aby ocenić bezpieczeństwo i siłę odpowiedzi immunologicznej na szczepionkę o nazwie mRNA-1010.

Szczepionka jest oparta na tej samej technologii (mRNA) zastosowanej w szczepionce przeciw COVID-19, która jest skuteczna w ponad 90 procentach. Jeśli badanie zakończy się sukcesem, może to doprowadzić do powstania nowej generacji bardziej ochronnych szczepionek przeciw grypie.

- Spodziewamy się, że nasze szczepionki przeciwko grypie sezonowej będą ważnym elementem naszych przyszłych szczepionek - powiedział prezes Stephane Bancel.

Większość obecnych szczepionek przeciwko grypie opiera się na wirusach hodowanych w kurzych jajach. Szczepy muszą być wybierane na sześć do dziewięciu miesięcy przed planowanym użyciem szczepionki, a ich skuteczność wynosi około 40 do 60 procent.

Moderna ma nadzieję, że technologia mRNA, która stymuluje odpowiedź immunologiczną poprzez dostarczanie do ludzkich komórek cząsteczek genetycznych zawierających kod kluczowych części patogenu, może przyspieszyć rozwój i zwiększyć możliwości.

Opracowywana obecnie szczepionka przeciw grypie jest przeznaczona dla czterech szczepów grypy uznawanych przez Światową Organizację Zdrowia: A (H1N1), A(H3N2), B/Yamagata i B/Victoria.

WHO szacuje, że każdego roku na świecie występuje około trzech do pięciu milionów ciężkich przypadków grypy oraz 290 000 do 650 000 zgonów z powodu chorób układu oddechowego związanych z grypą.

Nauka
Naukowcy kłócą się o jeszcze większy Wielki Zderzacz Hadronów. Plany CERN podzieliły badaczy
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Materiał Partnera
Przerwana lekcja. Niedostępne miasto znów otwarte dla polskich archeologów
Nauka
Pół na pół. Skąd bierze się taki rozkład wyborczych głosów? Fizycy zbadali zjawisko
Nauka
Częściowe zaćmienie Słońca już 29 marca. O której godzinie zacząć obserwację?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Nauka
Rekiny wydają dźwięki. Naukowcy nagrali je po raz pierwszy w historii
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?